Kultura

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt Wielkiej Nocy. Według obrzędów katolickich wierni przynoszą do kościoła palmy jako symbol odradzającego się życia.

Tradycją stało się, że tego dnia odbywa się Konkurs Palm Wielkanocnych, którego organizatorem jest Gmina Łękawica oraz Parafia w Łękawicy. Został on przeprowadzony w Kaplicy w Okrajniku, w Kościele Parafialnym w Łękawicy oraz w Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim. W tym roku w konkursie wzięło udział 81 palm. Jury, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór odpowiednich materiałów i elementów zgodnych z tradycją regionu, różnorodność i bogactwo użytych materiałów, estetyka i staranność wykonania pracy, pomysłowość i oryginalność oraz wkład pracy, dokonało oceny. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kaplica w Orajniku

I miejsce Miłosz Adamczyk

II miejsce Natasza Bąk

III miejsce Nadia i Nataniel Gibas

Wyróżnienie: Dominik Mieszczak

Kościół Parafialny w Łękawicy

I miejsce Jan Kania

II miejsce Karol i Piotr Mrózek

III miejsce Justyna Sobieralska

Wyróżnienia: Mikołaj Ficek, Wiktoria Boboń, Franciszek Małysiak, Emilia Kantyka, Krystian Pawlus, Antonina Budyn, Martyna Pietyra, Piotr Małysiak, Kamil Kasperek, Barbara Kosiek, Dominik Zając.

Kaplica w Kocierzu Rychwałdzkim

I miejsce Maja Szymczak

II miejsce Alicja Duda

III miejsce Tomasz Pikania

Wyróżnienia: Emilia Raczek, Szymon Konior, Wiktoria Gach, Jan Chudy, Anna Grendysa, Karina Micorek, Maria Biegun.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a osobom nagrodzonym gratuluję.  Niezmiernie cieszy fakt, że tradycja naszego regionu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Liczę, że w przyszłym roku palm będzie jeszcze więcej - informuje Wójt Gminy Łękawica Tadeusz Tomiczek.