Kultura

Tradycyjne dla Żywiecczyzny palmy wielkanocne będzie można podziwiać w Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach, a wszystko za sprawą odbywającego się tam, od 1994 r., Konkursu na Palmy Wielkanocne.

Organizatorzy przez minione 30 lat dokładali wszelkich starań, aby przywrócić tradycyjne formy, zdobnictwo, a także świadomość bogatej symboliki i znaczenia tego pięknego zwyczaju. Dzięki temu przy drewnianej, zabytkowej świątyni będziemy mogli po raz kolejny zobaczyć kilkaset olśniewających palm, starannie przybranych w kolorowe, bibułkowe kwiaty oraz wstążki. Rzeczywistość przedkonkursowa bynajmniej nie była tak barwna i nasycona zwyczajowymi wartościami. „Rzadko się zdarzało, żeby ktoś tradycyjne palmy przynosił, kawalerskie to już w ogóle zanikły (…)” – w tak przykry sposób wspomina ten okres Wanda Hajok, kierowniczka Regionalnego Zespołu Dolanie, podkreślając przy tym, że obecnie, za sprawą konkursu, którego nieodłącznym elementem są kilkudniowe warsztaty z wykonywania dawnych palm wielkanocnych, Gilowianie i okoliczni mieszkańcy przygotowują na Niedzielę Palmową przepiękne, tradycyjne kompozycje. Spośród nich wyróżnić można palmy wysokie (kawalerskie), drzewkowe (dziewczęce), bukietowe, (babskie) i małe (dziecięce). Wszystkie, absolutnie wyjątkowe, składają się z bazi, zwanych kocankami, barwinka, pędów jodły, cisu, leszczyny, jałowca, kopytnika, bożego drzewka i innych roślin zimozielonych lub świeżo rozkwitniętych, będących symbolem życia, trwania, odrodzenia i nieśmiertelności. Za sprawą swojej konstrukcji i przez sakralne uświęcenie palmy wielkanocne uznawane były od wieków za cudowny środek leczniczy i ochraniający od wszelkich klęsk, żywiołów czy nieurodzaju. Jak się później okazało, konkurs spowodował prawdziwe odrodzenie tej niezwykłej i pięknej tradycji. Przed pierwszą edycją organizatorzy obawiali się, jak mieszkańcy Gilowic przyjmą ów pomysł, ku ich wielkiemu zdumieniu na Kwietną Niedzielę 1994 roku ze wszystkich stron nadciągnęły tłumy ludzi, przynosząc do świątyni około 400 kolorowo ustrojonych palm. Idea okazała się „strzałem w dziesiątkę”, nic więc dziwnego, że obecnie w wielu miejscach na Żywiecczyźnie organizowane są podobne konkursy palm wielkanocnych, które z większą lub mniejszą dbałością o tradycyjną formę zwyczaju, przyczyniają się do jego pielęgnowania. Tych, z Państwa, którzy w roli uczestników bądź obserwatorów chcą uczcić ten dzień w iście tradycyjnej scenerii serdecznie zapraszamy 24 marca na godzinę 11.00 w pobliże Kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach

31. Konkurs na Palmy Wielkanocne

MIEJSCE: Gilowice

TERMIN: 24 marca 2024 r.

Organizatorami 31. Konkursu na Palmy Wielkanocne są: - Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, - Gmina Gilowice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach, - Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach.

Już w niedzielę, 24 marca, najbardziej trady