Kultura
Wójt Gminy Jeleśnia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni planują zorganizować 21 sierpnia 2021 imprezę folklorystyczną „PASTERSKIE ŚWIĘTO W JELEŚNI” w ramach obchodów Roku Górali w Województwie Śląskim.
Impreza rozpocznie się uroczystą mszą świętą w oprawie góralskiej Fundacji Braci Golec w Kościele p.w. Św. Wojciecha w Jeleśni.
Po mszy świętej nastąpi przemarsz korowodu uczestników na plac obok Urzędu Gminy w Jeleśni. Towarzyszyć im będą poczty sztandarowe, kapele góralskie, panie z KGW, bacowie pędzący owce.
Impreza ta będzie okazją do promowania pasterstwa w Beskidzie Żywieckim. Podczas imprezy odbędzie się pokaz obrzędowości pasterskiej- udój owiec na hali, jak również klaganie sera i wyrób bryndzy oraz pokazanie codziennego życia na hali.
Wszystko odbędzie się w przepięknej scenerii Jeleśni z widokiem na Pilsko i Babią Górę.
Będzie możliwość degustacji wyrobów z mleka owczego- bryndza, bundz, oscypki oraz potraw z jagnięciny.
Pokazy te będą przeplatane występami lokalnych zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, prezentując tradycyjne pieśni pasterskie, grę na instrumentach ludowych oraz lokalną gwarę.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa i kiermasz sztuki ludowej, degustacja potraw regionalnych, pokazy dawnych prac gospodarskich, ścieżka huculska, wspólne ognisko
wystawa i ogłoszenie wyników konkursu plastycznego.