Kultura
Jeszcze tylko do Wielkiej Soboty w kościele w Łodygowicach podziwiać można wyjątkową wielkopostną zasłonę.

 Kościół stanowi cenny zabytek sakralnej architektury drewnianej. Został wzniesiony w typie śląsko-małopolskim. Obiekt jest jednym z największych kościołów drewnianych na terenie polskich Beskidów. Wewnątrz kościoła ozdobionego polichromiami z początku XX wieku oraz wyposażonego w liczne barokowe i neogotyckie ołtarze, znajduje się unikatowy zabytek – wielkopostna zasłona.

Została ona namalowana w 1842 roku przez malarzy z Żywca - Antoniego Chrząstkiewicza i jego syna Wincenta. Zasłona o wymiarach 4x4 metry zawieszana była pomiędzy nastawą ołtarza głównego a tabernakulum. Zasłaniała szczelnie dekoracje ołtarza ukazując oczom wiernych 8 scen z męki Jezusa Chrystusa, z których dwie centralne to Ostatnia Wieczerza (wg. Giotta) oraz Ukrzyżowanie. Zasłona zawieszana była na linach zahaczonych nad stropem, spuszczanych przez specjalne otwory. Mężczyźni wieszali ją w sobotę przed niedzielą Męki Pańskiej (Palmową) i zwijali w Wielką Sobotę. Miała ona pomóc wiernym w głębokim przeżywaniu czasu pasyjnego, w tym także rozważaniu tradycyjnych nabożeństw – Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
Na przełomie wieków zniszczona, zwinięta zasłona przechowywana była na strychu wieży kościoła oczekując na konserwację, która miała miejsce w 2022 roku.
Zasłony wielkopostne są w użyciu jeszcze w kościołach drewnianych w Orawce i w Łopusznej. Łodygowicki egzemplarz jest największy.