Kultura
Po kilku miesięcznej przerwie w murach kościoła św. Floriana w Żywcu - Zabłociu ponownie zabrzmi muzyka na wysokim poziomie. Przed nami kolejna, IX już edycja Floriańskich Wieczorów Muzycznych - koncertów, które wpisały się już na dobre w kulturalny obraz naszego miasta.
Ze względu na pandemię w tym roku odbędą się 3 koncerty, które przeniosą nas w różne epoki muzyki organowej oraz kameralnej.
Tegoroczną edycję rozpoczniemy w niedzielę 25 lipca  koncertem artystów młodego pokolenia.
Na skrzypcach zagra wybitna skrzypaczka Karolina Podorska, zdobywczyni wielu laurów na konkursach krajowych i zagranicznych, która obecnie mieszka i studiuje w Dreźnie. Przy kontuarze organów zasiądzie Paweł Waluś - organista pochodzący z pobliskiego Międzybrodzia, który wykona wiele znakomitych i trudnych utworów literatury organowej. W programie utwory organowe oraz o tematyce Maryjnej.
Drugi koncert będzie miał charakter solowego recitalu organowego.
Literaturę polskich kompozytorów, a także znane utwory organowe wykona Kamil Frąś - organista Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu. Koncert ten odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia.
IX edycję Floriańskich Wieczorów Muzycznych zakończy wyjątkowy koncert w wykonaniu Joanny Mrozek z Katowic, która zagra na flecie poprzecznym, a także fletni pana  oraz Macieja Leśniaka - organisty z Bielska-Białej. Część koncertu będzie wykonana także na pozytywie, czyli małych, przenośnych organach, które na ten koncert zostaną specjalnie wypożyczone. W programie m. in. improwizacje oraz znane utwory w transkrypcji na organy i flet. Na wydarzenie to zapraszam w niedzielę 26 września.
Wszystkie koncerty odbędą się o godzinie 19:00 we wspomnianym kościele św. Floriana.
Po koncertach będą zbierane dobrowolne datki na rzecz organizacji kolejnych wydarzeń, a także utrzymanie instrumentu.
Zdjęcie: Floriańskie Wieczory Muzyczne