Kultura

Taki to klimat jest jesieni, że szarość świata przyrody skłaniała do przemyśleń, a chłód wieczorów zmniejsza ilość prac wykonywanych późnym popołudniem na zewnątrz i zagania nas do domów. Dawniej rodziny nie zbierały się jednak przed telewizorami, ale wspólnie siadali - często skupieni przy domowych pracach - i wsłuchiwali się w opowieści najstarszych członków rodziny. Takie wieczory z gawędami mało kto już pamięta ze swojego dzieciństwa, ale za sprawą odbywającego się konkursu w ramach projektu 29. Posiady Gawędziarskie, 30. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego. Wsłuchać się w gawędy może każdy, kto tylko zechce znaleźć czas na wysłuchanie ludowej pieśni, melodii czy gawędy.

Tegoroczne 29. Posiady Gawędziarskie i 31. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego były jednak inne niż zwykle.

W tym roku nie było przesłuchań w domach ludowych i stylizowanych izbach, gdzie zagraliby ludowi muzycy, a gawędziarze snuli podszyte humorem i wierzeniami opowieści o życiu prostych ludzi.

W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 18 gawędziarzy, 79 muzyków, 3 grupy śpiewacze i 6 kapel. Wybrane występy zostały opublikowane online. Zachęcamy do wsłuchania się podarowane nam przez nich pogodki. Wszystkie zobaczyć można na stronie internetowej powstałej w ramach projektu: posiadywbeskidach.pl lub odtworzyć je można na dedykowanym kanele youtube:

https://www.youtube.com/channel/UC-sI7QgKXarCK2OTPqlpqqQ/videos?fbclid=IwAR2y6INq717c6Qd9SKDH2vV5gTbPqVS2YtUVIi1fuxvOP1C0Jxu7N5ZZeO4

Więcej informacji na stronie internetowej https://posiadywbeskidach.pl/

Mówi się, że „teraz wszystko jest online” – no tak skoro gawędziarze też to na pewno już jest wszystko!

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.