Kultura

Nakładem Muzeum Etnograficznego w Toruniu ukazało się drugie wydanie książki „Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach” autorstwa Huberta Czachowskiego, Agnieszki Kostrzewy i Hanny M. Łopatyńskiej, w ramach projektu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Pierwsze wydanie tej publikacji ukazało się w 2004 roku i było uzupełnieniem wystawy pod tym samym tytułwm. Po 16 latach ukazała się drugie wydanie, w którym zamieszczone zostały wzbogacone, rozbudowane i uaktualnione teksty oraz bogata ikonografia. Autorem projektu graficznego jest Wojciech Kiwi Jaruszewski.

„Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach” to monografia, będąca bogatym źródłem wiedzy o jednym z najstarszych a jednocześnie wciąż żywym zwyczaju ludowym, zwłaszcza na Żywiecczyźnie . Termin kolędowania autorzy ujęli w szerokim kontekście kulturowym. Poznajemy nie tylko tradycje charakterystyczne dla okresu Bożonarodzeniowego, ale także podobne rytuały występujące aż do Wielkanocy.


W książce zamieszczono 3 teksty w sposób wszechstronny i analityczny traktujące temat, a także bogatą ikonografię: archiwalne i współczesne ilustracje oraz zdjęcia pokazujące różnorodność grup kolędniczych, jak również fotografie najciekawszych rekwizytów kolędniczych znajdujących się w polskich muzeach.

Książkę otrzymać można bezpłatnie, pokrywając jedynie koszty przesyłki. Wystarczy skontaktować się muzealnym sklepikiem, aby ustalić szczegóły transportu (pocztą, kurierem lub paczkomatem):

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • telefon: 56/622 80 92 (w. 55).