Kultura

W Radziechowach z okazji przypadającej w dniu 11 listopada – 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odprawiona została uroczysta Msza Święta o godz.: 11:30 w intencji Ojczyzny od Wójta Gminy Radziechowy-Wieprz oraz Przewodniczącego Rady Gminy.

To szczególny dzień dla Radziechów, gdyż Parafia pod wezwaniem Św. Marcina obchodziła również swoje święto. Obecny z nami był Ks. Biskup Senior Kazimierz Górny wraz z Sekretarzem, Ks. Marcin Suchanek – Dyrektor Księży Emerytów w Bielsku-Białej (niegdyś Wikary w Radziechowach), który wygłosił piękne kazanie. Na uroczystość przybyły delegacje organizacji działających na terenie naszej gminy, między innymi przedstawiciele Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy R-W, Dzieci Serc, przedstawiciele Klubów Seniora z Juszczyny, Bystrej, Brzuśnika, Wieprza, Radziechów i Przybędzy.
Obecne były też Sztandary: Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie Górnicze ”Gwarek”, Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach, Związek Podhalan o. Radziechowy, Związek Podhalan o. Gdańsk oraz Sztandar Róż Różańcowych z Radziechów. Delegacje wraz z Panem Wójtem i Przewodniczącym Rady złożyły życzenia Ks. Marcinowi, który obchodził imieniny.

Po Mszy Świętej wszyscy obecni w Kościele wzięli udział w procesji, po której odbył się piękny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jodełki” z Radziechów, którzy niedawno również patriotycznie reprezentowali Polskę w Finlandii. Po opuszczeniu świątyni zagrała dla nas także Orkiestra Dęta.

Następnie Władze Gminy wraz z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Związek Podhalan udali się pod Pomnik Upamiętniający ofiary z czasów wojny na Stary Cmentarz oraz pod Pomnik Pamięci Górali i Góralek poległych w obronie Ojczyzny pod Urząd Gminy R-W, by tam złożyć kwiaty i uczcić śmierć poległych minutą ciszy. Również pod Pomnik pamięci udał się Prezes Banku Spółdzielczego Ziem Górskich Karpatia – Pan Przemysław Kubaszek, by zapalić znicz oraz złożyć hołd ku pamięci poległych w obronie Polski.

Zdjęcie: GCKPT RW