Historia

Czy wiecie, że stary zamek w Żywcu posiadał przed wiekami posiadał kilka baszt? Jak wynika z prowadzonych od wielu lat badań przed 1462 r. istniała wieża mieszkalna i dwie baszty łupniowe. Pierwotne założenia obronne zostały zniszczone w 1477 r.

W pomieszczeniach pałacu Habsburgów można zobaczyć miniatury zamku w Żywcu i dowiedzieć się jak zmianiał się jego wygląd na przestrzeni wieków W pomieszczeniach pałacu Habsburgów można zobaczyć miniatury zamku w Żywcu i dowiedzieć się jak zmianiał się jego wygląd na przestrzeni wieków

Około roku 1500 Jan Komorowski wzniósł kolejną gotycką budowlę. Wspomniany zamek posiadał bramę warowną, dwa budynki mieszkalne wewnątrz murów oraz dwie naroże baszty od strony północnej. Wieża na planie koła służyła jako więzienie i została rozebrana w XVIII wieku, natomiast druga z wież, kwadratowa istnieje do dziś. Przechodząc obok działu muzeum "przyroda" możemy odnaleźć zarys okrągłej wieży, ułożony z kostki brukowej na fundamencie odkrytym podczas ostatnich badań archeologicznych, prowadzonych na przełomie roku 2008/2009.

DSC08994

DSC08995

Oprac.: KP