Most nad Sołą. Łączy dwa brzegi od ponad 350 lat

Most nad Sołą. Łączy dwa brzegi od ponad 350 lat

Wygląd mostów oraz użyte do ich budowy materiały zależne były od możliwości mieszkańców oraz okresu, w jakim je budowano. Do jednej ze starszych przepraw mostowych na Żywiecczyźnie zalicza się most nad Sołą w Żywcu, o którym wzmianki znajdziemy w kronikach pod rokiem 1663.

Pierwszy most i groźna Soła

Jak w swoim Dziejopisie zanotował Andrzej Komoniecki – w roku 1663 podstarości żywiecki Mikołaj Czechowski zbudował na rzece Sole w Żywcu potężny most, który miał być stabilny i służyć mieszkańcom przez wiele lat. Przed zniszczeniem przeprawy miały chronić liczne tamy. Niestety pierwsza powódź zniszczyła most, który przez wiele lat był odbudowywany i przez wiele wieków miał konstrukcję drewnianą. Dodajmy, że żywiecki most od wieków był bardzo ważnym traktem, gdyż zapewniał łączność z traktem wiedeńskim.

Ostatni drewniany i pierwszy betonowy

29 czerwca 1958 roku przez Żywiec przeszła katastrofalna powódź, która zalała miasto. Jak wspominają starsi mieszkańcy - woda sięgała parteru w budynkach przy obecnej ulicy Dworcowej. Wtedy też powódź zabrała ostatni drewniany most, łączący Żywiec z Zabłociem.
Kolejność rzeczy była następująca: kilka dni po powodzi wojsko wybudowało most pontonowy, który funkcjonował 1,5 miesiąca do 15.VIII 1958. W tym czasie wojsko zbudowało stalowy most (na zdjęciu). Ten most funkcjonował kilka lat do czasu wybudowania nowego betonowego obiektu, który zburzono w 2014 roku. Wspomniana powódź przyczyniła się również do budowy tzw. kaskady rzeki Soły, która rozpoczęła się już przed II wojną światową i miała zabezpieczyć miejscowości położone w dolnym biegu rzeki przed powodziami oraz wyzyskać energię jej wód.

Nowy most – trudne czasy dla Żywca

Dziś korzystamy z nowej przeprawy, która została oddana do użytku w październiku 2015 roku. Pierwotnie most miał służyć mieszkańcom od listopada 2014 roku, jednak z wielu przyczyn prace przedłużyły się o blisko rok. Inwestycja spowodowała, według wielu przedsiębiorców prowadzących działalność w dzielnicy Zabłocie, że do zawieszenia lub likwidacji działalności zostało zmuszonych sporo firm. Również oddany do użytku most budził wiele kontrowersji, związanych głównie z szerokością jezdni. Nowy, łukowy most, wiszący nad korytem Soły, nie ma żadnych podpór w nurcie rzeki, co sprawia, że nie zagrażają mu powodzie. Nowa konstrukcja, choć służy mieszkańcom i przejezdnym dopiero od kilku lat, to zapisała się jako miejsce ważnych dla dziejów miasta wydarzeń, jak chociażby oświadczyny kasjera Jukacy, które miały miejsce 1 stycznia 2020 roku i o których pisaliśmy TUTAJ.

Zdjęcia: archiwalne archiwum profilu Żywiec-inny punkt spojrzenia / ikona: Dariusz Lach