Biznes

Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika odzyskuje blask. W ramach prowadzonych prac  wycięte zostały stare drzewa, które rosły przy placówce. Decyzja wzbudziła wśród wielu mieszkańców spore kontrowersje.

Zaniepokojeni mieszkańcy (do wiadomości redakcji) przekazali portalowi Żywiec Info, że w ramach prac termomodernizacyjnych, które prowadzone są przy zabytkowym budynku I Liceum Ogólnoksztalcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu wycinane są wiekowe drzewa. Budynkiem zarządza Starostwo Powiatowe w Żywcu, dlatego o sprawę zapytaliśmy rzecznika Powiatu Dariusza Szatanika.

Powodem decyzji o wycince drzew były przede wszystkim względy bezpieczeństwa - skargi mieszkańców (przechodniów), taksówkarzy, nauczycieli, rodziców i uczniów. Drzewa były już wcześniej przycinane, pielęgnowane, zdarzały się częste przypadki spadania gałęzi na chodnik i przy wejściu do szkoły, niektóre były chore, gałęzie spinano specjalnymi linami, aby drzewa się nie rozerwały - przekazał portalowi Dariusz Szatanik

To jednak nie jedyny powód podjęcia decyzji, która mimo wspomnianych skarg i tak wzbudziła dyskusję wśród grupy żywczan, którzy krytykowali taką decyzję m.in. jako zły przykład dla młodzieży. Jak zaznacza Dariusz Szatanik innym powodem są prace termomodernizacyjne.

Drugim powodem była troska o elewację budynku szkoły, gdyż niektóre drzewa powodowały zawilgocenie elewacji, opadające liście zatykały rynny, szczególnie spustowe, a deszcz i śnieg powodował szybką i poważną korozję elewacji, odpadanie tynków, gzymsów.

W sytuacji bardzo kosztownej modernizacji budynku szkoły i elewacji, nie możemy dopuścić do jej dalszej degradacji. Trzecim powodem, a to dotyczy drobnych drzew tzw. samosiejek należało wykonać prace porządkowe na terenie wokół szkoły.

Zgodę właścicielską wydało Starostwo Powiatowe w Żywcu, natomiast zgodę konserwatorską - Urząd Konserwatora Zabytków w Katowicach - Delegatura w Bielsku Białej. Stało się to po przeprowadzeniu wizji lokalnej i ocenie zasadności wniosku o wycinkę drzew - dodaje Dariusz Szatanik.

Dobrą wiadomością jest to, że w miejsce starych drzew zostaną nasadzone młode drzewa. Ponadto Starostwo Powiatowe w Żywcu planuje również zagospodarowanie działki od ul. Słowackiego z tzw. małą architekturą roślinną oraz akcentami historyczno-rekreacyjnymi - przekazał rzecznik prasowy Powiatu.