Biznes

Starostwo Powiatowe w Żywcu zorganizowało dziś, w swojej siedzibie, konferencję prasową. Powodem i przyczynkiem był zakończony drugi rok kadencji tego ciała samorządowego. Starosta Andrzej Kalata, wraz ze współpracownikami, przedstawili niektóre aspekty swojej dotychczasowej działalności. Wiodącymi tematami były dziedziny przynależne polityce starostwa, czyli: służba zdrowia, oświata, drogownictwo.

Służba zdrowia

Sukcesem określona została częściowa modernizacja dotychczasowego szpitala, z uwzględnieniem powstania nowoczesnego centrum diagnostycznego i rewitalizacji poradni ginekologiczno – położniczej. Ponadto w Łękawicy otwarto nowe miejsce stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dominującą sprawą jednak było, w ciągu tych dwóch lat, zainicjowanie budowy nowego szpitala. Według Andrzeja Kalaty dotychczasowe prace w tamtym miejscu idą ogólnie sprawnie. Trwająca zima, znacznie bardziej sroga, niż kilka poprzednich, wywołała opóźnienie około 3 tygodni. Pozostaje więc założenie, że to poślizg, który uda się nadgonić. Według planu zatem, do końca czerwca ma być oddany stan surowy zamknięty. W lipcu roku następnego, czyli 2018, placówka ma być oddana do użytku. Pewne obawy władze samorządowe natomiast żywią, co do jego funkcjonowania na etapie następnych 30 lat, w ciągu których będą związane umową z inwestorem. Chodzi oczywiście o kwestie finansowe. Na skutek stanu służby zdrowia na Żywiecczyźnie, do innych powiatów przeszła duża ilość pacjentów, za którymi idą też pieniądze z NFZ. Nie do końca wiadoma jest wielkość procentowa tych, jakich uda się odzyskać. Pytanie pozostanie też otwarte, czy działania władz centralnych pozostaną na równi z dzisiejszymi, a zatem z obecnymi założeniami, które pozwalają pozytywnie opiniować przyszłą rentowność szpitala.

Oświata

W gestii władz powiatu leży szkolnictwo ponadgimnazjalne. W tej dziedzinie również widoczny jest „odpływ” zauważalnej części uczniów takiego rodzaju szkół, do placówek innych powiatów. Oczywiście bielskiego, ale nawet suskiego, w przypadku Gilowic czy Ślemienia. W połączeniu z niżem demograficznym, daje to znaczący spadek ilości uczniów w tych szkołach. Szkoły ponadgimnazjalne Żywiecczyzny gromadzą obecnie około 1800 uczniów mniej, niż 10 lat temu. Władze powiatu starają się zwalczać te niekorzystne tendencje przede wszystkim poprzez innowację systemu oświaty ponadgimnazjalnej. Głównie chodzi o odradzanie szkolnictwa zawodowego. Planowane są też modernizacje obiektów szkolnych. Wiadomo, że w tym roku czekają powiat konkursy na dyrektorów 6 szkół. Wybór nowych ma się odbywać właśnie pod kątem takich założeń. Dzięki zabiegom władz powiatowych dopłaty do subwencji oświatowej udało się zmniejszyć w ostatnich latach z kwoty 5,7 ml., do 1,5 mln.

Zarząd Powiatu postanowił rozbudować system oferty kształcenia specjalnego. Zainicjowano między innymi Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Żywcu. Koszt projektu wyniesie nieco ponad 300 tysięcy pln. W latach 2014 – 2016 Starostwo Powiatowe w Żywcu przyznało 600 tysięcy pln. Wsparcia finansowego dla uczniów, głównie w postaci stypendiów. Na dalszą część kadencji planowana jest między innymi termomodernizacja budynków czterech szkół: I L. O. im. M. Kopernika w Żywcu, ZSEG w Żywcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Żywcu. Łącznie na inwestycje te starostwo przeznaczy ponad 24 mln. pln.

Inwestycje drogowe

Na utrzymanie i modernizację dróg, w latach 2015 – 2016, Powiat Żywiecki wydał prawie 18 milionów złotych. Wybudowano i wyremontowano wiele kilometrów dróg, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Środki przeznaczano także na budowę, odbudową i remonty mostów. Pewnym chronicznym mankamentem, również w odczuciu władz tego samorządu, pozostaje kwestia odśnieżania w powiecie. Szczególnie teraz, kiedy zima stosunkowo sroga. Wykonawcy wybierani są drogą konkursów, ostateczne wykonawstwo często nie pokrywa się z plebiscytowymi obietnicami. Starostwo walczy z tym przede wszystkim przy pomocy kar finansowych.

Sport i turystyka

W tej dziedzinie również włodarze naszego powiatu widzą rozwój. Sprzyja temu atrakcyjny pod względem rekreacyjnym charakter Żywiecczyzny. Starostwo obejmuje patronat nad wieloma imprezami sportu masowego. Przywoływane są sukcesy Sebastiana Kawy i biathonistów, a także wręcz lawinowy wzrost liczby startujących w Półmaratonie dookoła Jeziora Żywieckiego „O Puchar Starosty Żywieckiego”. Tutaj akurat można się przyczepić, że te sukcesy medalowe raczej nie są owocem głównie ostatnich 2 lat, a ilość startujących w zawodach biegaczy wynika z ogólnej mody, ale liczby to liczby.

Kultura i turystyka

Priorytetem jest dla starostwa wspieranie lokalnej twórczości, rozwijanie i podtrzymywanie świadomości patriotycznej, wzmacniani więzi łączących lokalną społeczność i promocja turystyki w naszym regionie. Władze powiatu przypominają o atrakcyjnych obchodach 1050 rocznicy chrztu Polski; rosnącej popularności czerwcowego Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych, akcji ekologicznej „Czyste Beskidy”. Starosta Żywiecki przyznaje też co roku nagrody w dziedzinie kultury. W ubiegłym otrzymali je:’ twórcy ludowi Wiesław i Marian Łoboz z Jeleśni, animator kultury Jan Ślęzak z Rajczy, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki.

Bezpieczeństwo

To także dziedzina stanowiąca istotną część działania samorządu powiatowego. Priorytetem dla niego był tutaj zakup odpowiednich sprzętów oraz koordynacja działań rozmaitych służb. Ostatnie lata, to przede wszystkim dofinansowania oraz innego rodzaju wsparcia dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Między innymi rożnego rodzaju sprzęty dla OSP w: Ślemieniu, Cięcinie, OSP Radziechowy, Łodygowicach, Przybędzy, Ciścu. Dofinansowania dla: Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, dofinansowanie dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu. Od listopada ubiegłego roku działa też Beskidzka Amatorska Sieć Ratunkowa. Na bezpieczeństwo w naszym regionie wpływa też współpraca transgraniczna w ramach INTERREG PL-SK i PL-CZ. Na ten kierunek przeznaczono środki o łącznej wysokości 40 mln.

Kończy się w powiecie testowanie elektronicznych wyświetlaczy prędkości. Stawiane były w Ciścu i w Żywcu, na al. Piłsudskiego. Jest w planie zainstalowanie takowych na stałe.

Wsparcie dla potrzebujących

Tutaj mowa przede wszystkim o walce z bezrobociem. Środki, jakie starostwo przeznacza na ten cel, zwłaszcza w skali kraju, nie są małe. Bezrobocie w naszym regionie,w ostatnich dwóch latach, spadło z 13,2% do 9%. Trzeba jednak zauważyć, że cały czas jest to odsetek większy, niż średnia krajowa. Na rozmaite staże, szkolenia i wyposażenia stanowisk dla bezrobotnych władze powiatowe wydały, w ciągu 2 lat, 31 mln. pln. Ponad 160 tysięcy złotych pochłonął projekt budowy windy dla osób niepełnosprawnych w siedzibie PCPR w Żywcu.

Starostwo Powiatowe w Żywcu zwraca również uwagę na funkcjonujący tam, kolejny już rok, Punkt Darmowej Pomocy Prawnej oraz punkt potwierdzenia profilu zaufanego ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, pozwalająca załatwić wiele spraw drogą cyfrową.

Autor: Michał Cichy