Biznes

Zadania związane z realizacją ustawy z dnia 17 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zgodnie z decyzją wójtów realizują Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej w poszczególnych gminach wiejskich.

Realizacja Programu „Rodzina 500+” to dla pracowników GOPS spore wyzwanie, wiążące się z dużą ilością pracy i nowymi obowiązkami. W niektórych ośrodkach zatrudniono dodatkowe osoby, przeprowadzono remonty, zakupiono nowe sprzęty. 21 marca w Starostwie Powiatowym w Bielsku Białej odbyło się jednodniowe szkolenie, przygotowujące pracowników GOPS do realizacji wyżej wspomnianego Programu. Choć wszyscy są dobrze zorganizowani, to jednak wszędzie są te same obawy: nie wiadomo jak wiele osób się zgłosi i czy większość zainteresowanych stawi się w ośrodku już w pierwszych dniach kwietnia, co będzie wiązało się z natłokiem pracy i kolejkami. Mimo tych obaw, pracownicy GOPS są jednak pełni optymizmu, a zgłaszającym się życzą cierpliwości. Przyjrzyjmy się teraz jak w drugiej połowie marca wygląda sytuacja w wybranych gminach powiatu żywieckiego.

Węgierska Górka

Nabór i weryfikacja wniosków w ramach Programu „Rodzina 500+” prowadzone będą przez dotychczasowych pracowników GOPS oraz dwóch dodatkowo zatrudnionych stażystów. Pracownicy GOPS zaopatrzyli się w formularze przygotowane dla wnioskodawców. Na ten moment trudno dokładnie określić ile rodzin zostanie objętych wsparciem finansowym w ramach Programu, jak informują pracownicy GOPS - niektórzy już się zgłaszają. Liczba dzieci do 18 roku życia wynosi około 3190.

Wnioski będą udostępniane również poza ośrodkiem m. in. w placówkach oświatowych (szkoły, przedszkola) i u sołtysów wsi. Będzie istniała możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Z myślą o rodzicach pracujących rozważane jest wyznaczenie jednego dnia w tygodniu na przyjmowanie po godzinach pracy.

Przygotowania do uruchomienia Programu objęły również niezbędne inwestycje w infrastrukturę ośrodka. Wygospodarowane zostało nowe pomieszczenie. Zamówiono dodatkowe wyposażenie (meble, komputer, kserokopiarkę). Planowane jest założenie nowej sieci komputerowej, co jednak wiąże się ze sporymi kosztami. Jak zapewniają pracownicy, mimo, że czasu zostało niewiele, to wszystkie prace powinny zostać ukończone w terminie.

Radziechowy-Wieprz

W GOPS w Radziechowach-Wieprzu realizacja Programu „Rodzina 500+” odbywać się będzie w oparciu o zasoby kadrowe ośrodka uzupełnione o dodatkową osobę. Ze względu na warunki lokalowe zaistniała konieczność adaptacji nowych pomieszczeń na cele biurowe oraz rozwiązania zagadnień technicznych i organizacyjnych z tym związanych. Prace i przygotowania są na ukończeniu, co pozwala mieć nadzieję, że z dniem 1 kwietnia wnioskodawcy zostaną przyjęci w odpowiednich warunkach przez przygotowanych merytorycznie pracowników.

Szacunkowa liczba dzieci, na które wypłacone będzie świadczenie wychowawcze wynosi 1600. Kampania informacyjna w mediach, jak i informacje udzielane na bieżąco sprawiły, że zainteresowanie programem przed powszechnie znaną datą składania wniosków, a więc 1 kwietnia 2016 r. jest znikome. Potencjalni wnioskodawcy dysponują bowiem wszystkimi potrzebnymi informacjami, co uzasadnia prognozę kolejek w pierwszych dniach kwietnia.

Rajcza

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rajczy nie planuje zwiększenia zatrudnienia, jednak przeniesiono jedną osobę z Urzędu Gminy do obsługi Programu „Rodzina 500+”. Wiązało się to z przygotowaniem dodatkowego stanowiska pracy i zakupieniem nowego sprzętu. Ponadto w komputerach zostało zainstalowane niezbędne oprogramowanie.

W Rajczy, podobnie jak w innych miejscowościach trudno określić łączną liczbę osób, która zostanie objęta nową formą wsparcia. Część osób zgłosiła się już po odbiór formularzy. Szacunkowa liczba dzieci do 18 roku życia wynosi 1600.

Ujsoły

W gminie Ujsoły sytuacja kadrowa związana z obsługą Programu wygląda podobnie jak we wcześniej wspomnianej Rajczy. W ramach przygotowania w budynku oznakowano pomieszczenia, wygospodarowano jeden lokal i zakupiono komputer. Zamieszczono również informacje o Programie w lokalnej gazecie, trwa umieszczanie formularzy i komunikatów na stronie internetowej.

Tutaj również rodziny już się zgłaszają po odbiór wniosków. W gminie Ujsoły jest około 840 dzieci do 18 roku życia. Kierownik GOPS szacuje, że zgłosić się może 500-600.

Pracownicy, choć uśmiechnięci i pełni optymizmu, również obawiają się ilości zgłaszających się osób. We wtorki i czwartki czas przyjmowania wniosków będzie przedłużony o dwie godziny.

Milówka

W Milówce nie zwiększono stanu kadrowego GOPS. Wydawanie formularzy trwa od 17 marca. Tutaj również rodziny już się zgłaszają. Liczba dzieci do 18 roku życia wynosi ponad 2000. Pracownicy szacują że zgłosić się może około 1600. W razie potrzeby uruchomione zostaną dodatkowe punkty obsługi wnioskodawców.

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że wnioski o ustalenie prawa do świadczenia przyjmowane są od 1 kwietnia, składać je można również drogą elektroniczną.

Autor: Katarzyna Kubica-Sroka