Biznes

16 kwietnia dyrektor żywieckiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej została odwołana ze stanowiska. Decyzję uzasadniono interesem służby.

W uzasadnieniu odwołania poinformowano byłą dyrektor żywieckiego sanepidu, że jej działania oraz podległej jej jednostki w sytuacji trwającej epidemii mogą zagrozić prawidłowemu wykonywaniu zadań PIS (Powiatowej Inspekcji Sanitarnej), a w szczególności naruszyć bezpieczeństwo sanitarne na obszarze powiatu żywieckiego. Przypomnijmy, że o decyzji poinformowała dziś śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny z Katowic Urszula Mendera-Bożek około godziny 14.00. Decyzja była zaskakująca, zważajac na panującą sytuację. Czym była uzasadniona? Taką informację próbowaliśmy uzyskać zarówno w Żywieckim Starostwie, Urzędzie Miejskim w Żywcu, Ślaskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Rzecznik Powiatu - Dariusz Szatanik o godzinie 15.20 poinformował naszą redakcję, że Starostwo w Żywcu nie ma żadnej informacji na ten temat. Rzeczniczka Ślaskiego Urzędu Powiatowego w Katowicach Alina Kucharzewska odesłała nas z kolei do Wojewódzkiej Inspektor Sanitarnej, z którą próbowaliśmy się skontaktować od godziny 14.30 do godziny 18.00. Każde połaczenie z Urszulą Menderą-Bożek kończyło się informacją: "jestem na wideokonferencji, nie mogę rozmawiać", po czym następowało rozłączenie. Poprosiliśmy o kontakt z naszą redakcją, do którego nie doszło. Do sprawy odniósł się burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który wyraził zdziwienie i brak zrozumienia dla takiej decyzji. Szczegółów można posłuchać w nagraniu poniżej.
Na koniec dodajmy, że żywiecka PSSE zawsze odpowiadała na każde nasze zapytanie i na bieżąco udzielała informacji o sytuacji związanej z koronawirusem w powiecie żywieckim. Tymczasem 29 marca zwróciliśmy się do PSSE w Katowicach z następujacą prośbą:korzystając z ustawowego prawa do dostępu do informacji publicznej oraz na mocy art. 61 ust. 1 Konstytucji RP zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji prasowej i odpowiedź na pytanie - ile testów na obecność koronawirusa zostało do tej pory wykonanych na terenie powiatu żywieckiego?

 

Mimo upływu ustawowego terminu na odpowiedź, do dzisiejszego dnia jej nie uzyskaliśmy...