Biznes

Dworzec kolejowy w Zabłociu to coraz bardziej niszczejący budynek, który wymaga modernizacji. Niedawno rozpoczął się kolejny etap prac związanych z remontem dworca kolejowego w Żywcu-Zabłociu.

 W poprzednim etapie roboty polegały na renowacji elewacji budynku od strony torów oraz na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Opórcz elewacji zewnętrznych, odmalowane i odświeżone zostało także wnętrze poczekalniWszystkie prace remontowe muszą być wykonywane przy nadzorze konserwatora zabytków,

Ostatnio zaczął się kolejny etap prac remontowych. Jak informuje PKP S.A remont dworca kolejowego ma zakończyć się jeszcze w tym roku.  Prace remontowe realizuje firma wyłoniona w drodze konkursu: Mędrala Przemysław Firma Ogólnobudowlana "MEDRA CONTRACTO. Zakres robót remontowych obejmuje: odnowienie elewacji budynku od strony miasta oraz od strony północnej i południowej wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Naprawiona zostanie także instalacja odgromowa, posadzka w holu przejściowym oraz wykonana zostanie nawierzchnia wokół dworca. Toaleta znajdująca się na dworcu zostanie przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. 

Trwa także remont peronów - 1, 2 i 3 na stacji w Żywcu, który przeprowadza spółka PKP PLK. Wymienione zostanie ogrodzenie między torami, pojawi się nowa nawierzchnia antypoślizogowa. Wyremontowane zostaną wiaty i pojawią się ławki. Odnowiona zostanie także elewacja budynku nastawni. 

Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawi się na nich mata antypoślizgowa dla osób niedowidzących. Na jaskrawo zaznaczona będzie linia ostrzegawcza wraz ze strefą zagrożenia. Nie trzeba zaznaczać, że wysokość peronów na dworcu w Żywcu mieści się w przyjętej specyfikacji dotyczącej obsługi osób niepełnosprawnych, czyli mieści się w normach od 55 cm do 76 cm wysokości od główki szyny do krawędzi peronu, dlatego też wjazd oraz wyjazd wózków inwalidzkich z pociągów przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych nie stanowi większego problemu. Osoba niepłnosprawna nie ma także problemu w zakupie biletu, ponieważ wjazd do budynku dworca nie posiada schodów. Również dostęp na perony znajduje się na poziomie szyn, dlatego też osoba niepełnosprawna bez problemu dojedzie na pociąg. 

Remont peronów i infrastruktury dworcowej ma zakończyć się jeszcze w tym roku. 

opracowanie: Mała Mi