Biznes

Wiceminister Infrastruktury Piotr Malepszak ogłosił, że od grudnia tego roku podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego potrwa jedynie godzinę i 50 minut. 

Na niedawnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury, skupionym na Krajowym Programie Kolejowym, Piotr Malepszak, wiceminister Infrastruktury odpowiedzialny za kolej, podkreślił wagę efektywnego zrealizowania inwestycji kolejowych. Celem jest skrócenie czasu podróży z Krakowa do Zakopanego poniżej dwóch godzin, co byłoby kluczowym sukcesem pomimo porównania do trasy autobusowej. Obecnie najszybszy pociąg na tej trasie, pociąg EIC Tatry, pokonuje dystans w dwie godziny i siedemnastu minut.

Wiceminister Malepszak podkreślił, że celem jest wprowadzenie szybszych połączeń dla wszystkich podróżujących, nie tylko dla pojedynczych pociągów dalekobieżnych. Planuje się również cykliczny rozkład jazdy, co pozwoli na częstsze i bardziej dostępne połączenia na tej trasie.

Oprócz linii do Zakopanego, planowane jest również podpisanie umowy na modernizację odcinka linii nr 97, między Żywcem a Suchą Beskidzką do końca maja, co będzie wspierane środkami z Krajowego Planu Odbudowy.

Na podstawie: Rynek Kolejowy