Biznes

Trwa remont drogi powiatowej w Wieprzu. W związku z remontem droga została zamknięta dla ruchu na okres czterech tygodni licząc od 14 marca. Całkowite zamknięcie drogi spotkało się z wieloma niedogodnościami, zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców.

O zamknięciu drogi poinformowało Starostwo Powiatowe 11 marca. Dzisiaj 17 marca PZD w Żywcu podało do informacji, że zamknięty dla ruchu jest odcinek od zjazdu do sklepu Biedronka do zjazdu do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dojazd do sklepu oraz do strefy będzie zapewniony. Zgodnie z informacją przekazaną przez Kierownika Budowy przedmiotowy odcinek wyłączony będzie z ruchu przez okres około czterech tygodni.

Zamknięcie drogi spotkało się z zaskoczeniem przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wieprzu. Według przedsiębiorców rozmowy Starostwa Powiatowego zaczęły się 14 marca, już po zamknięciu drogi.

Jak relacjonuje Prezes zarządu browaru Pinta Grzegorz Zwierzyna:


- Zżera nas frustracja po zamknięciu dojazdu od stacji kolejowej Radziechowy-Wieprz do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wieprzu. W czwartek 10 marca dowiedzieliśmy się, że od 14 marca ulica będzie zamknięta. Dostaliśmy za mało czasu, żeby przygotować na to naszych dostawców i odbiorców. Objazd jest poprowadzony takimi drogami, że firmy transportowe odmawiają nam przejazdu. Mamy już przez to opóźnienia w dostawach surowców i opakowań oraz realizacji zamówień. Powiat (decyzją o zamknięciu drogi) i zarządcy Katowickiej SSE (swoją biernością) zafundowali nam na otwarcie piwnego sezonu mega kłopoty z produkcją i dystrybucją.

Jak dodał prezes:

- utrudniony przejazd stwarza też problemy logistyczne na prowadzonej przez firmie budowie magazynu. Oczywiście w strefie nie jesteśmy sami i myślę, że podobne kłopoty mają też pozostałe firmy: Żywiec Zdrój i TI Automative. Dodatkowo po sąsiedzku prowadzona jest bardzo duża inwestycja budowlana przez firmę Bulten Invest.

Dowiedzieliśmy się, że oprócz firm działających w strefie, swoje niezadowolenie zgłaszają też mieszkańcy miejscowości Wieprz i Cięcina, przez które został poprowadzony objazd (hałas, smog, rozjeżdżanie dróg przez ciężki transport). Dodatkowym problemem stwarzającym duże niebezpieczeństwo jest brak możliwości ruchu pieszego zamkniętą ulicą Żywiecką, od marketu Biedronka do wiaduktu.

Warto wspomnieć, że mieszkańcy gminy od wielu lat liczyli na przebudowę drogi i powstanie chodnika od torów kolejowych w Wieprzu do mostu w Wieprzu na Sole. Budowa inwestycji jest możliwa dzięki współpracy Starostwa Powiatowego z Gminą Radziechowy-Wieprz.

Pomimo tego wszystkiego, na naszą redakcyjną skrzynkę docierają sfrustrowane głosy mieszkańców gminy. Na wyznaczonym objeździe dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Ulicą bardzo często chodzą mieszkańcy i dzieci do szkoły. Droga jest wąska, minięcie się dwóch tirów jest wręcz ekstremalne. Co więcej w dalszym ciągu trwa remont drogi - "łatanie dziur" i naprawa pobocza w Cięcinie. Do tego wszystkiego dochodzą duże ceny paliwa...

Wysłaliśmy do PZD w Żywcu zapytania :

1. Czy firmy mające swoje siedziby w KSSE w Wieprzu otrzymały informację o zamknięciu drogi z wyprzedzeniem? Jeśli tak, to kiedy i czy były prowadzone jakieś konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie zamknięcia i ewentualnych objazdów?

2. Czy jest monitorowany ruch na odcinku Wieprz - Juszczyna - Cięcina? Na odcinku tym, już teraz dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem samochodów ciężarowych, co potwierdzają nagrania z kamer samochodowych jakie otrzymaliśmy.

3. Dlaczego wybrano takie rozwiązanie aby zamknąć oba pasy?

4. Na kiedy planowane jest przywrócenie ruchu?

Czekamy na odpowiedzi.