Wydarzenia

Andrzej Murański z Juszczyny zmarł 4 grudnia tego roku w wieku 81 lat.

Andrzej Murański urodził się 5 listopada 1939 roku Juszczynie. Był znanym zielarzem, gawędziarzem, regionalistą, poetą ludowym. Znany był również z trafnych góralskich prognoz pogodowych. Andrzej Murański był członkiem Grupy Literackiej "Gronie" oraz Związku Podhalan.

Andrzeja Murańskiego tak wspomina Jadwiga Jurasz: Do wielu z nas dotarła już smutna wiadomość o śmierci Andrzeja Murańskiego z Juszczyny. Osoby dobrze znanej nie tylko w naszym środowisku ale szeroko w regionie.
Andrzej Murański urodził się 5 listopada 1939 r. w Juszczynie. Tam też spędził całe swoje życie poświęcając się pracy w swoim gospodarstwie oraz rodzinie.
Kochał miejsce w którym mieszkał, a szczególnie naturę. Doskonale znał się na ziołach i innych roślinach. Swoją wiedzą chętnie dzielił się z nami. Potrafił również przepowiadać pogodę. Oprócz tego posiadał talent do pisania wierszy i opowieści w gwarze regionalnej. Jego twórczość znalazła się w kilku publikacjach regionalnych oraz czasopismach. Wielokrotnie nagradzany w konkursach : Posiady Gawędziarskie (Zawoja, Sucha Beskidzka, Wieprz), „Piykno jes nasa Ziymia Żywiecko”, Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Posiady Gawędziarskie w Rajczy . Był również aktywnym członkiem Grupy Literackiej „Gronie” w Żywcu, Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Związku Podhalan i oczywiście Rodzinnej Grupy Artystycznej Murańskich, której był założycielem. Za swoje zasługi odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Na terenie naszej gminy zawsze chętnie brał udział w wydarzeniach kulturalnych oraz konkursach jako oceniający Konkurs Palm Wielkanocnych czy Konkurs Bukietów Zielnych. Z pewnością znajdzie miejsce na niebiańskich łąkach.

Pogrzeb Andrzeja Murańskiego odbędzie się 7 grudnia o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP w Juszczynie.
Z pewnością znajdzie miejsce na niebiańskich łąkach.

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie Grojcowianie