Wydarzenia

Tegoroczna „Ewangelizacja w Beskidach” polegać będzie jednak na zdobywaniu konkretnych szczytów w Beskidach. Wcześniej, w związku z sytuacją pandemii, organizatorzy nie wyznaczyli konkretnych gór do zdobycia, pozostawiając to osobistemu wyborowi każdego z uczestników wypraw beskidzkich. Zmiany te uległy modyfikacji.

Jak poinformował główny pomysłodawca przedsięwzięcia, kustosz sanktuarium w Rychwałdzie Bogdan Kocańda OFMConv, koordynatorzy tej największej wakacyjnej akcji ewangelizacyjnej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zdecydowali, że w kolejne soboty lipca i sierpnia uczestnicy docierać będą na wyznaczone osiem gór Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego pod hasłem: „Z Janem Pawłem II zdobywamy szczyty”.

Szczególnym przewodnikiem w tej wędrówce ma być „Tryptyk Rzymski” – najsłynniejszy poemat papieża Jana Pawła II. Tytuły poszczególnych medytacji z tego dzieła są hasłami towarzyszącymi spotkaniom na poszczególnych szczytach. Nie będzie na nich, jak w poprzednich latach, Mszy św. ani ewangelizacyjnych dynamik.

Na każdym z zaplanowanych na te wakacje szczytów do zdobycia czekać mają między godz. 11.00 a 13.00 członkowie wspólnot ewangelizacyjnych z pieczątką potwierdzającą zdobycie góry. Uczestnicy wędrówki otrzymać będą mogli od nich także karteczkę z fragmentem „Tryptyku Rzymskiego”, w którym zaznaczone będą niektóre litery. Po zebraniu wszystkich karteczek odczytać będzie można hasło. Ci, którzy je ułożą i prześlą do Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego w Rychwałdzie – do recepcji, telefonicznie lub mailem – mają szansę na nagrody.

Zdaniem o. Kocańdy, tegoroczną edycję ewangelizacji zaplanowano tak, by w warunkach zagrożenia epidemicznego bezpiecznie kontynuować rozpoczęte 8 lat temu dzieło, bez narażenia jego uczestników na dodatkowe ryzyko.

W każdą sobotę o godz. 11.00 będzie można się łączyć internetowo z sanktuarium w Rychwałdzie. Na kanale YouTube i Facebooku transmitowana będzie stamtąd Msza św.

Lista zaplanowanych do zdobycia szczytów jest następująca: 4 lipca – Barania Góra („Źródło”), 11 lipca – Leskowiec („Zdumienie”), 18 lipca – Wielka Czantoria („Rozmowa Ojca z Synem”), 25 lipca – Pilsko („Praca”), 1 sierpnia – Mędralowa („Obraz i podobieństwo”), 8 sierpnia – Polica („Sąd”),15 sierpnia – Romanka („Posłowie”), 22 sierpnia –Wielka Racza („Bóg Przymierza”).

„Ewangelizacja w Beskidach” to inicjatywa, która narodziła się wśród wspólnot związanych z rychwałdzkim sanktuarium. Ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Wspólnotami odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Od ośmiu lat podczas wakacyjnej akcji na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej. Dotąd w przedsięwzięciu udział wzięło około 5 tys. osób.

Informacja: Diecezja Bielsko-Żywiecka/Robert Karp