Wydarzenia

Jak co roku w miesiącu grudniu żywieckie muzeum organizuje wystawę obiektów pochodzących z kolekcji prywatnych oraz darów muzealnych.

Grudzień to czas szczególny – świąteczny, ale czas, w którym wspominamy Marię Krystynę Habsburg i jej słynne urodziny, obchodzone w naszym mieście w latach 2001-2011 dnia 9 grudnia. Maria Krystyna swoją kolekcję obrazów i pamiątek podarowała do zbiorów żywieckiego muzeum. Wszystkie obiekty znajdują się na wystawach stałych w Starym Zamku.

Żywieckie muzeum otrzymuje regularnie od mieszkańców dary, które od samego początku, roku powstania (1936r.), stanowiły bazę i podstawę zbiorów żywieckiego muzeum. Dziś, on-line, prezentujemy wybrane eksponaty, które na co dzień znajdują się w magazynach.

Jak informuje muzeum: Od stycznia na muzealnej stronie internetowej i facebooku prezentować będziemy najciekawsze dary ze zbiorów: historycznych, archeologicznych, etnograficznych i przyrodniczych. Dziś prezentujemy zbiór darów pochodzących z działów: historycznego (pamiątki po Żywieckiej Fabryce Papieru „Solali”); etnograficznego (dawne obrazy na szkle, prace Anny Ficoń, Pawła Jakubca i Alojzego Hańderka) oraz biblioteki.