Wydarzenia

Po raz dziesiąty wyruszyła w sobotę, 30 kwietnia 2022 r., pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Na czele pielgrzymki idzie kapłan ze specjalną monstrancją z Jezusem eucharystycznym, adorowanym w drodze przez pielgrzymów. Pątnicy przejdą stukilometrowym szlakiem i 3 maja dotrą do łagiewnickiego miejsca kultu.

Pielgrzymkę rozpoczęła sobotnia Msza św. polowa przy bazylice w Hałcnowie pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla. Hierarcha w homilii przywołał epizod z życia Heleny Kowalskiej, gdy przed wstąpieniem do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia została opiekunką do dzieci w Ostrówku pod Warszawą. Przyszła święta pracowała tam ponad rok, do sierpnia 1925 r., pomagając jako niania żonie Samuela Lipszyca – Aldonie – w wychowywaniu dzieci.

„Rok zwyczajnej, codziennej pracy w życiu Heleny, która już wtedy poznała Jezusa i Jego miłość, ale też promieniowała swoją bliskością wobec Niego i osobistą świętością, zanim wstąpiła do zakonu. Przyjmuje warunki, jakie są, byle być blisko Jezusa. W codziennych zajęciach przy dzieciach świadczy o swojej miłości, która jest odpowiedzią na miłość Boga. Świadczy też o wierności swojej wobec zamiarów Jezusa. Gdy pani Aldona szuka dla niej odpowiedniej partii, okazuje się, że Helena ma już swojego Oblubieńca” – podsumował biskup i zachęcił pielgrzymów, by wzięli przykład z s. Faustyny, która, jak zauważył, trudne warunki i wyzwania potraktowała jako okazję, by kroczyć ścieżką wyznaczoną jej przez Jezusa.

„Na tej drodze trzeba być otwartym na znaki, na wydarzenia, na obowiązki, ale też cały czas na łaskę, tę bliskość, którą Bóg daje człowiekowi – wybranemu, kochanemu” – zauważył. Poradził, by nawet w tłumie starać się otworzyć indywidualnie na miłość Chrystusa i wzrastać w słuchaniu Jego słów i zachęt.

„Polecam waszym modlitwom sprawy diecezji, oprócz tych, które podejmujecie od siebie czy z prośby, czy potrzeby innych osób” – zwrócił się do pielgrzymów. Duchowny poprosił ich, by pamiętali o modlitwach w intencji diecezji, w szczególności „obudzenia” ducha wiary po okresie popandemicznego „spustoszenia”. „Pamiętajcie o powołaniach. Potrzebujemy także wolontariuszy, ludzi z misją, którzy otwierają oczy na potrzeby innych” – dodał. Na koniec duchowny udzielił pielgrzymom specjalnego błogosławieństwa.

Prawie 1200 pielgrzymom z diecezji bielsko-żywieckiej oraz innych regionów Polski, ale także z Czech i Ukrainy, towarzyszą Najświętszy Sakrament w specjalnej monstrancji oraz relikwie św. Józefa Bilczewskiego z sanktuarium w Wilamowicach. Pątnicy w sobotę rano odebrali relikwie z rodzinnej miejscowość świętego. Na czele kilkunastu osób, którzy przybyli do Wilamowic, był ks. Piotr Niemczyk, od lat kierujący grupą św. Józefa Bilczewskiego. W drodze do Łagiewnik w grupie tej zaplanowano specjalne lektury pielgrzymki mające przybliżyć życie i dzieło świętego z Wilamowic.

Pielgrzymi w kaplicy świętego odmówili Litanię ku czci św. Józefa Bilczewskiego. Ks. prał. Stanisław Morawa udzielił im błogosławieństwa relikwiami. Poprosił, by za wstawiennictwem świętego łacińskiego metropolity Lwowa pamiętali o modlitwie o pokój w Ukrainie.

Na czele pielgrzymki do Łagiewnik kapłan niesie Jezusa Eucharystycznego w 13-kilogramowej monstrancji. Jej kształt jest zainspirowany obrazem Jezusa Miłosiernego z wizji św. Faustyny. Postać Jezusa – stojąca na podstawie imitującej kulę ziemską – otacza krąg promieni. W okolicy serca figury wkomponowano miejsce na Hostię. Pomysłodawczynią jest Irena Papla, jedna z inicjatorek łagiewnickiej pielgrzymki. Dzieło zaprojektowała Urszula Górnicka-Herma, a odlew wykonał Marek Żebrowski.

Najmłodszym pątnikiem jest roczny Maksymilian Lejawka. Najstarszą pątniczką okazała się 82-letnia Maria Chlebowska.

Pielgrzymi idą w siedmiu grupach. Trasa prowadzi malowniczymi drogami Małopolski. Uczestnicy dotrą do łagiewnickiego sanktuarium 3 maja br., w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na progach sanktuarium św. Jana Pawła II powita ich m.in. bp Piotr Greger.

Hasłem pielgrzymki są słowa św. Jana Pawła II: „Wczoraj do ciebie nie należy, jutro niepewne, tylko dziś jest twoje”. Do Łagiewnik wyruszyło 21 księży, 22 siostry zakonne z różnych zgromadzeń, 23 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej.

Piesza pielgrzymka bielsko-żywiecka to jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium. Wśród uczestników dominują młodzi ludzie. Z powodu pandemii, w 2020 i 2021 r. organizatorzy pielgrzymki do Łagiewnik zaprosili do duchowej wędrówki. Po dwóch latach pielgrzymi ponownie pojawili się na pieszym szlaku.

Informacja i zdjęcie: Diecezja Bielsko-Żywiecka