Wyprawa ratunkowa w rejon Sokolicy

Wyprawa ratunkowa w rejon Sokolicy

2 maja br. o godz. 10:40 ratownicy pełniący dyżur na Markowych Szczawinach otrzymali z CSR zgłoszenie o turystce potrzebującej pomocy w zejściu na Przełęcz Krowiarki. Z wywiadu wynikało, że kobieta doznała urazu stawu skokowego i jest lekko wychłodzona.

W rejon wypadku udał się zespół na quadzie, który na Górnym Płaju w okolicy Szerokiego Żlebu uległ awarii. Podjęto decyzję o wezwaniu wsparcia (ratowników Sekcji Babiogórskiej) oraz o dalszym przemieszczaniu się w kierunku poszkodowanej pieszo przez Perć Przyrodników.
O 12:00 3 ratowników dotarło na miejsce wypadku. Zaopatrzyli uraz kończyny dolnej oraz zabezpieczyli poszkodowaną przed dalszym wychłodzeniem. Chwilę później dołączyli kolejni ratownicy, zespół rozpoczął sprowadzanie poszkodowanej. O godz. 12:50 turystka została ewakuowana na Przełęcz Krowiarki i dalej przetransportowana do Zawoi Widły.
W wyprawie udział wzięło 11 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Działania zakończono o godz. 15:00 po przetransportowaniu na Markowe Szczawiny quada, który uległ awarii.
Informacja: K. Mrzyk / GOPR Beskidy
Zdjęcie: M. Hudyka, T. Lipka / GOPR Beskidy