Wydarzenia

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odbyła się uroczysta Sesja Rady otwierająca tegoroczne obchody Dni Żywca 2022. 

Podczas sesji wpisano do Złotej Księgi Miasta Żywca w roku 2022 następujące osoby:

Małgorzata Bednarczyk - Pani Małgorzata Bednarczyk przez 42 lata pracowała w inspekcji sanitarnej. Od 2007 do 2020 roku pełniła funkcję dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu. Odznaczona przez Pre-zydenta Rzeczypospolitej Polskiej złotym medalem za długoletnią służbę. Jako dyrektor przywiązywała ogromną uwagę  do działań związanych z ochroną zdrowia ludzkiego przed szkodliwością i uciążliwością zagrożeń środowiskowych oraz zapobieganiu pow-stawaniu chorób, poprzez sprawowanie bieżącego nadzoru sanitarnego. Pracując w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej współpracowała z Urzędem Miejskim oraz z miejskimi placówkami oświatowymi na rzecz promocji zdrowia, organizując liczne konkursy, prelekcje, spotkania.

Małgorzata Bieszczad - Pani Małgorzata Bieszczad pracowała w Urzędzie Miejskim w Żywcu od 1995 roku. Pełniła funkcję kierownika, Naczelnika Wydziału Inwestycji, Sekretarza, a od 2005 do 2022 roku była Zastępcą Burmistrza Miasta Żywca. W lutym tego roku przeszła na zasłużoną emeryturę. W znacznej mierze przyczyniła się do pozyskiwania środków krajowych i zagranicznych przeznaczonych na rozwój miasta. Pełniła funkcję skarbnika w Euroregionie „Beskidy” oraz Pełnomocnika Burmistrza ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania.  Odznaczona Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Pani Burmistrz, niestety, nie ma dzisiaj z nami. Wpis odbierze w inny

ks. Sławomir Czulak - Ksiądz Proboszcz Sławomir Czulak, w tym trudnym okresie przyjmowania uchodźców z Ukrainy w Polsce znacząco przyczynił się  do pomocy osobom potrze-bującym, organizując przez podległą mu parafię w  Millstatt w Austrii oraz parafie z okolicznych miejscowości, zbiórkę znacznych ilości darów oraz środków finansowych. Ten odruch serca pomógł kilkuset uchodźcom oraz wielu ośrodkom, które przyjmowały osoby uciekające przed wojną. Wiele z tych darów zostało przewiezione konwojami humanitarnymi z Żywca do osób oraz szpitali na Ukrainie

. Antoni Gołek -  Pan Antoni Gołek brał udział w pracach Rady Miejskiej w Żywcu w latach 1990-1998 jako członek spoza Rady. Zajmował się m. in. sprawą nadania nazw ulic w dzielnicy Koleby i Kocurów. Członek Stowarzysze-nia Komitet Obywatelski Ziemi Żywieckiej od jego powstania w 1992r. do chwili obecnej.

Długoletni pracownik Zakładu Energetycznego (obecnie Tauron) Rejon w Żywcu, gdzie przez 27 lat pełnił różne funkcje kierownicze i zajmował się m.in. sprawami oświetlenia oraz rozwoju i modernizacji oświetlenia na terenie miasta Żywca. Brał czynny udział w opiniowaniu różnych przedsięwzięć organizacyjno-technicznych na terenie miasta Żywca.

ks. Grzegorz Gruszecki - Ks. Grzegorz Gruszecki jest proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu od 2016 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. (w maju br. obchodził 30-lecie święceń kapłańskich). Dzięki Jego staraniom w 2020 roku Parafia zrealizowała projekt pod nazwą: „Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane związane z renowacją Katedry pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu w celu szerszego udostępnienia zabytku dla odwiedzających”. W ramach przedsięwzięcia w Katedrze Żywieckiej zrealizowano szereg robót: budowlanych, instalatorskich i renowacyjnych. Wewnątrz wieży wykonano nowoczesną konstrukcję stalową – spiralne schody wachlarzowe, zapewniające możliwość przedostania się na balkon, który w ramach projektu został kompleksowo odresta-urowany. Integralnym elementem przeprowadzo-nych robót było zagospodarowanie terenu wokół Katedry, w tym przeprowadzenie prac brukarskich, dzięki którym można bezpiecznie i komfortowo poruszać się wokół kościoła.

 Jerzy Habdas -  Pan Jerzy Habdas jest najstarszym żyjącym przed-stawicielem grupy Jukacy (zwanych w przeszłości Dziadami) - barwnej grupy przebierańców, którzy od pokoleń związani są  z dzielnicą Żywca - Zabłociem. Pan Jerzy w 1951 roku był „Diabłem”, od 1952-1957 roku „Dziadem” a w latach 1958-1959 pełnił najważniejszą funkcję  w hierarchii – „Kasjera”.

Jukace pojawiają się w wielu żywieckich miejscowościach na granicy starego i nowego roku. Kolędując prezentują, sięgający głębokiej przeszłości, obrzęd osadzony na dawnej wizji świata: odradzającym się co roku cyklicznym czasie, jedności człowieka ze środowiskiem, w którym żyje oraz z opiekuńczą mocą przodków.  W 2010 roku Jukace zostali wpisani do Złotej Księgi Miasta Żywca. W 2016 roku Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie wpisane zostało na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.         

Bogusław Juźwa -  Pan Bogusław Juźwa jest działaczem społecznym, związanym ze sportem wędkarskim, ochroną wód Żywiecczyzny oraz środowiska naturalnego. Od 30 lat działa w Polskim Związkiem Wędkarskim,  a od 18 lat  - jest prezesem koła Zabłocie - Żywiec. W tym czasie Koło zostało odznaczone Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, w 2009 r. – wpisane do Złotej Księgi Miasta Żywca, a w 2013 roku odznaczone Złotą Odznaką „ Za Zasługi dla Polskiego Związku Wędkarskiego”. Pan Bogusław Juźwa organizował szereg cyklicznych imprez i akcji proekologicznych: ekofestynów, porządkowania brzegów wód  Żywiecczyzny, warsztatów i wycieczek edukacyjnych dla dzieci i seniorów. Zaangażowany także w działalność kulturalną. W latach 2009-2011 pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Andrzej Stokłosa - Druh Andrzej Stokłosa przez wszystkie lata służby w Ochotniczej Straży Pożarnej w Żywcu-Sporyszu działał i nadal działa czynnie na rzecz całego Miasta Żywca. W 2001 r. wprowadził jednostkę w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jako naczelnik, a później prezes OSP Żywiec -Sporysz wyszkolił wielu młodych adeptów służby pożarnictwa i wpoił im chęć niesienia pomocy innym. Był inicjatorem wielu imprez społecznych oraz organizatorem zawodów pożarniczych na szczeblu miejskim. Przez długie lata działał również w strukturach Zarządu Miejskiego i Powiatowego OSP. Przez swoje zaangażowanie oraz bezintere-sowną pomoc drugiemu człowiekowi jest wzorem społecznika i przykładem lokalnego patrioty.

Do Złotej Księgi Miasta Żywca wpisano także pary małżeńskie, które obchodziły w roku ubiegłym jubileusz 60-lecia małżeństwa.

Annę i Stefana Gowinów

Irenę i Zbigniewa Kwaków

Genowefę i Jana Waligórów

Do Złotej Księgi wpisano również instytycje:

Drukarnia WiG  Ryszard Greczek

Kino Janosik  Instytucja Filmowa – „Silesia-Film”

Stowarzyszenie Emerytów  i Rencistów Policyjnych przy Komendzie Powiatowej Policji w Żywcu

 Zgromadzenie Sióstr Serafitek Dom Zakonny w Żywcu