Wydarzenia

Troska o środowisko naturalne oraz jakość życia mieszkańców naszego województwa są priorytetem Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego
Jesteśmy szczególnym regionem w skali kraju z uwagi na wysoki stopień urbanizacji i uprzemysłowienia. Produkuje się tu ponad 1/5 krajowej emisji zanieczyszczeń pyłowych, a także prawie połowę zanieczyszczeń gazowych. To zrozumiałe zatem, że władze województwa przywiązują szczególną wagę do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Konsekwentnie od kilku lat realizowane są przedsięwzięcia, których efekty przyczyniają się między innymi do poprawy jego jakości. W czerwcu Sejmik przyjął Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, a we wrześniu zaktualizowano strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie”. Oba dokumenty, wraz z realizowaną z powodzeniem od 3 lat uchwałą antysmogową wpisują się w cele transformacji energetycznej regionu, która trwa nieprzerwanie w różnej formule już od 30 lat.

„Zielone Śląskie to kompletna transformacja w ramach posiadanych środków, które pojawiły się w programach rządowych, środków z Unii Europejskiej oraz środków regionalnych" – wyjaśnia marszałek Jakub Chełstowski.

Obowiązująca uchwała antysmogowa zawiera szereg ograniczeń w stosowaniu paliw oraz nakazuje (w odpowiednim czasie) wymianę źródeł ciepła. W tej chwili Zarząd rozpoczyna proces ewaluacji wdrażania jej zapisów – do wszystkich gmin województwa śląskiego wysłana zostanie ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych przez nich działań ograniczających emisję płynów i gazów do powietrza. Analiza tych potrzeb i dotychczasowych doświadczeń gmin może doprowadzić do wprowadzenia zmian w uchwale, co ułatwi samorządowcom walkę ze smogiem. Istotne jest też zapewnienie funduszy niezbędnych do realizacji tych działań, przede wszystkim w ramach tworzonego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Wyniki ankiety pozwolą władzom województwa tak zaprogramować środki finansowe, aby nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza.

Zachęcamy wszystkie samorządy gminne do wypełnienia ankiety. Wypełnioną ankietę należy przesłać w terminie do 30 października 2020 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Piotrem Rybakiem lub Moniką Ptak-Kruszelnicką z Departamentu Rozwoju Regionalnego dostępnych pod numerami telefonu: (32) 77 99 154 oraz (32) 77 99 171.

Podsumowanie wyników ankiet zostanie przedstawione podczas debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów, która odbędzie się w dniu 6 listopada br. w Sali Sejmu Śląskiego. Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Debata prowadzona będzie w formule hybrydowej (udział osobiście lub on-line).

ANKIETA ONLINE

Zdjęcie: Dario Film