Ogólnopolski Dzień Odblasków za nami

Ogólnopolski Dzień Odblasków za nami

W ostatnich dniach obchodziliśmy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. W związku z tym policjanci z żywieckiej komendy wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Bielska-Białej spotkali się z mieszkańcami i rozdawali im odblaskowe opaski i zawieszki. Mundurowi podkreślali również, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest ich noszenie oraz pokazywali, jak nosić je w sposób prawidłowy. Mundurowych wspierał Sznupek – maskotka śląskiej policji, z którym każdy chciał wykonać sobie zdjęcie.

Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień.

Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).


Drukuj   E-mail