Wydarzenia

„W dzisiejszych czasach toczy się duchowa walka o człowieczeństwo” – podkreślił asystent prowincjalny MI o. Arkadiusz Bąk OFMConv, który 13 lipca 2021 r. przewodniczył lipcowemu nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie. Na modlitwie przed obliczem Pani Ziemi Żywieckiej stawili się m.in. członkowie wspólnot Rycerstwa Niepokalanej.

Eucharystia wieńcząca czuwanie celebrowana była przy polowym ołtarzu obok rychwałdzkiej bazyliki. Odbyła się także procesja fatimska. Na lipcowe spotkanie przybyli specjalnie przedstawiciele wspólnot Rycerstwa Niepokalanej działających w diecezji. Przewodził im diecezjalny asystent o. Arkadiusz Bąk OFMConv z Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach.

W kazaniu franciszkanin konwentualny zwrócił uwagę na toczącą się dziś na różnych poziomach i w różnych środowiskach walkę o człowieczeństwo – „o tę resztkę godności w nas, o te ludzkie dobre odruchy”. „To walka przeciw wynaturzeniom różnym, przeciwko ideologiom. One w imię wolności chcą zaśmiecić nasze serca, doprowadzić nas do zniewolenia” – dodał, przywołując historię, gdy Bóg przez posługę Mojżesza wyprowadza naród izraelski z niewoli egipskiej.

Zakonnik zaznaczył, że walka szczególnie dotyczy małżeństwa. „To walka, by osłabić wzajemną relację poprzez brak czasu dla siebie nawzajem, przez śrubowanie godzin w pracy. Skutki i owoce braku czasu dla męża czy żony są widoczne” – stwierdził ze smutkiem.

„Ta walka dokonuje się na poziomie najmłodszych” – kontynuował i wytłumaczył, jak pod pozorem zapewnienia dobra dzieci „wtajemnicza się ich zbyt wcześnie w to, na co jeszcze mają czas”.

Duchowny przypomniał, że, zgodnie z fatimskim orędziem, narzędziami ludzkiego uświęcenia i nawrócenia są modlitwa i pokuta. Zachęcił, by modlić się, by Matka Boża „pobudzała rodziny do trudnej miłości ofiarnej, za którą tyle ludzi oddało życie”. Zaakcentował, że tym, który oddał życie za rodzinę był 80 lat temu św. Maksymilian Kolbe. „Myślę, że ten święty franciszkanin z Niepokalanowa może nauczyć nas, że także dziś to oddanie za swoje dzieci i żonę i poświęcenie, bo jest to powołanie do małżeństwa, jest możliwe” – powiedział.

Wspólnie z franciszkaninem modlili się przy ołtarzu m.in.: kustosz sanktuarium rychwałdzkiego Grzegorz Siwek OFMConv, proboszcz żywieckiej parafii konkatedralnej ks. Grzegorz Gruszecki i ks. infułat Władysław Fidelus.

Informacja: Diecezja Bielsko-Żywiecka