Wydarzenia

Wczoraj w Żywcu miała miejsce inauguracja akcji „Świeć przykładem”, która odbyła się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków. Policjanci z żywieckiej drogówki spotkali się z mieszkańcami na Rynku i przekazywali im odblaskowe elementy. Przypominali również, jak ważne jest ich noszenie w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym. Publikujemy także statystykę zdarzeń z udziałem pieszych w powiecie żywieckim. 

 Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).


Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień.

Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Na terenie powiatu żywieckiego w roku 2022 doszło do 36 zdarzeń z udziałem pieszych,  w tym 5 ofiar śmiertelnych, 10 rannych. Do 8 zdarzeń doszło z winy pieszego.

Natomiast od początku roku 2023 do 4 sierpnia br. liczba zdarzeń z udziałem pieszych na terenie powiatu żywieckiego wynosi 22, w tym 2 ofiary śmiertelne, 10 rannych. Do 4 zdarzeń doszło z winy pieszego.  

Zdarzenia w rejonie przejścia dla pieszych w Świnnej:
2019 - 2 zdarzenia
2020 - 0 zdarzeń
2021 - 1 zdarzenie
2022 - 1 zdarzenie
2023 - 1 zdarzenie

Łącznie 5 zdarzeń, w których 2 osoby były ranne, a dwie poniosły śmierć, w 1 przypadku brak osób rannych.

Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).