Sport

W Piasecznie k/Warszawy odbyły się w dniach 10-12.03.2023 Halowe Mistrzostwa Młodzieżowców i Juniorów. W Mistrzostwach wystartowało 158 zawodniczek i zawodników. Złote medale dla Żywca wśród młodzieżowców zdobyli: Kasprowski Oskar i Sikalo Yelyzaveta w konkurencji mikst pokonując w finale zespół Łucznika Żywiec II – Mędrzak Mateusz, Kozłowska Karina.

Mateusz Mędrzak, Adam Wojtala i Oskar Kasprowski w strzelaniu konkurencji zespołowej pokonując w finale zespół LKS Mazowsza Teresin w pojedynku setowym 6 do 2 pkt.
W konkurencji zespołowej kobiet Łucznik Żywiec w składzie Misiura Joanna, Kozłowska Karina
i Sikalo Yelyzaveta pokonały w pięknym barażowym pojedynku zespół Płaszowianki Kraków wynikiem 5 do 4pkt., strzelając w barażu 29pkt. a przeciwniczki 26pkt., a Misiura Joanna zajęła miejsce 10.
A w konkurencji indywidualnej Sikalo Yelyzaveta pokonała Kozłowską Karinę wynikiem w setach
6 do 2pkt.
Indywidualnie nie udał się w pełni start Kasprowskiego Oskara, który w ½ finału uległ zawodnikowi SNIS Błękit Gruszowiec – Ceklarz Paweł wynikiem 2 do 6pkt., zdobywając ostatecznie brązowy medal.
Mędrzak Mateusz zajął miejsce 12 a Wojtala Adam miejsce 15.

Wśród juniorów złote medale zdobyli:
Bąk Jakub i Płaza Klaudia w konkurencji mikst pokonując w finale kolegów klubowych występujących jako Łucznik Żywiec II – Kupczak Konrad i Bargiel Joanna. Wynik pojedynku 5 do 3pkt.
Drugi złoty medal zdobył zespół juniorek w składzie: Płaza Klaudia, Rakowska Maja, Bargiel Joanna, Wider Aleksandra, które pokonały w finale juniorki LKS Mazowsze Teresin wynikiem 6 do 2pkt.
Prowadzący po strzelaniach kwalifikacyjnych Bąk Jakub z Łucznika przegrał w finale
z Trzópkiem Markiem – SNIS Błękit Gruszowiec wynikiem w setach 6 do 4pkt. mimo prowadzenia po 2 setach 4 do 0pkt.. Kupczak Konrad zdobył brązowy medal.
Srebrny medal w konkurencji zespołowej zdobyli żywieccy juniorzy w składzie: Wider Kazimierz, Obrocki Mariusz, Kupczak Konrad i Bąk Jakub przegrywając w pojedynku finałowym z juniorami
AZS Oś Surma Poznań wynikiem 0 do 6pkt. 
Brązowy medal w konkurencji zespołowej juniorek zdobył II-gi zespół Łucznika Żywiec w składzie: Michalska Mariola, Zvierieva Polina, Lim Jeongmin.
W konkurencji indywidualnej juniorek zajmująca 3 miejsce po kwalifikacjach Płaza Klaudia przegrała
z zawodniczką  4 do 6pkt. Natomiast najwyższe lokaty indywidualne zdobyły: 7 – Lim Jeongmin, 8 – Bargiel Joanna.

Klasyfikacja medalowa klubów w Mistrzostwach Polski:

1. LKS „Łucznik-Żywiec” – 6 złotych, 5 srebrnych, 3 brązowe
2. LKS Mazowsze Teresin – 1 złoty, 3 srebrne, 4 brązowe
3. SNIS Błękit Gruszowiec – 1 złoty, 1 srebrny
4. AZS Oś Surma Poznań – 1 złoty, 3 brązowe
5. SŁ Marymont Warszawa – 1 złoty, 2 brązowe
6. KS Płaszowianka Kraków – 1 srebrny, 1 brązowy
7. UKS Tramp Jarosław – 2 brązowe
8. UKS Talent Wrocław – 2 brązowe
9. MLKS Czarna Strzała Bytom – 1 brązowy
10. UKS 95 Wrocław – 1 brązowy 

Brazowy_medal_Kasprowski_Oskar.jpg

Sikalo_Yelyzaveta_Mistrzyni_Polski_Mlodziezowek.jpg

Wcześniej w Prudniku odbył się II Halowy Turniej Kwalifikacyjny Kadry Narodowej PZŁucz. w celu wyłonienia szerokiej grupy szkolenia olimpijskiego. W zawodach wystartowali wszyscy najlepsi Polscy łucznicy i łuczniczki oprócz olimpijki Sylwii Zyzańskiej, która zachorowała podczas zgrupowania klimatycznego w Antalyi. W zawodach w konkurencji olimpijskiej 2x70m zdecydowany prym wiedli łucznicy z Żywca. Wśród mężczyzn wygrał Kasprowski Oskar przed Kupczakiem Konradem i Bąkiem Jakubem.
Wśród kobiet wygrała Śmiałkowska Magdalena – KS Społem Łódź a kolejne miejsca zajęły żywczanki: 2. Leśniak Natalia, 3. Kozłowska Karina, 4. Myszor Wioleta, 8. Bargiel Joanna,
10. Płaza Klaudia.
Do III następnych zawodów kwalifikacyjnych, które odbędą się na torach otwartych w Żywcu
w dniach 25-26.03.2023 zakwalifikowało się 10-ciu najlepszych kobiet i 10 najlepszych mężczyzn, którzy rywalizować będą o zakwalifikowanie się do wąskiej grupy olimpijskiej 6K + 6M. 
Najlepsi polscy łucznicy z Żywca wyjadą w dniu 2.04.2023 na Puchar Europy w Lilleshall/Wielka Brytania.
W dniach 18-19.03.2023 w Legnicy odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych
w których liczna ekipa żywieckich łuczników będzie walczyć o następne medale.

Sekretarz LKS „Łucznik-Żywiec”

Bartłomiej Lach