Sport

Na Cyprze w miejscowości Phyla w dniach 28-31.10.2021r. odbyły się ostatnie w tym roku międzynarodowe zawody łucznicze pn. V Międzynarodowy Śródziemnomorski Puchar Afrodyty.
Bardzo dobrze spisali się polscy reprezentanci z Żywca.

Wśród kobiet po strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji olimpijskiej 2x70m prowadziła Wioleta Myszor – 629pkt. przed Sylwią Zyzańską – 626pkt. i greczynką Marthą Okorila – 623pkt.. W następnym dniu zawodów strzelano pojedynki eliminacyjne indywidualne od 1/16 między sobą na odległości 70m. W finale spotkały się dwie żywczanki i wygrała wynikiem w setach 6 do 2pkt. Sylwia Zyzańska z Wioletą Myszor. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Polski na co dzień zawodniczka MLKS Czarna Strzała Bytom - Martyna Stach.
W finale pojedynku drużynowego spotkał się Łucznik Żywiec z reprezentacją Grecji wygrywając
w 4 setach wynikiem 5 do 3pkt, zdobywając złote medale. W żywieckim zespole oprócz Zyzańskiej
i Myszor strzelała jeszcze Natalia Leśniak. Trzy najlepsze polskie zawodniczki strzelały na zawodach, jako reprezentacja klubu LKS „Łucznik-Żywiec”. Jest to drużyna, która we wrześniowych Mistrzostwach Świata Seniorów w USA zajęła 9 miejsce. W reprezentacji Polski na zawodach na Cyprze znalazły się młodsze zawodniczki (Kamila Napłoszek, Anna Tobolewska, Martyna Stach), które zajęły w zawodach 3 miejsce po wygranym pojedynku z zawodniczkami Serbii.

W konkurencji mężczyzn prowadził w strzelaniach kwalifikacyjnych reprezentant Polski żywczanin Oskar Kasprowski uzyskując 645pkt. przed Piotrem Starzyckim – 621pkt. (kolegą z reprezentacji)
i Lonidasem Leonida z Cypru – 610pkt., który powtórzył sukces pokonując w finale zawodnika
z Bułgarii – Todora Pendor wynikiem 6 do 2pkt..
Wśród juniorek 2 miejsce zajęła Joanna Bargiel przegrywając w finale z koleżanką z reprezentacji Zuzanną Bączyk. 3 miejsce zajęła Aleksandra Wider wygrywając z koleżanką klubową z Łucznika Tacjaną Matuszek, 5 miejsce zajęła Klaudia Płaza a 6-te Kinga Tomaszewicz. Po strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji 2x70m prowadziła Zuzanna Bączyk – 606pkt. przed Klaudią Płazą
z Łucznika – 588pkt. i Kingą Tomaszewicz – 583pkt. także z Łucznika.
Wśród juniorów po kwalifikacjach drugie miejsce zajmował Jakub Bąk z Łucznika, natomiast po strzelaniach eliminacyjnych w walce o brązowy medal Konrad Kupczak przegrał w setach 4 do 6pkt.
z Miłoszem Chojeckim reprezentantem Polski, Michał Rytlewski z Łucznika zajął 9 miejsce.
W konkurencji juniorek młodszych najlepsza z żywczanek Otylia Strzałka zdobyła brązowy medal wygrywając w setach 6 do 4pkt. w strzelaniu na odległości 60m z Aleną Zavadskaia z Rosji.
Maja Rakowska z Łucznika zajęła miejsce 5-te, miejsce 9 i 10 zajęła Łucja Bidzińska i Karolina Kliś.
W konkurencji łuków bloczkowych zawodnik Łucznika Tomasz Pomorski znalazł się w „16” a wśród juniorów młodszych brązowy medal zdobył Kordian Myszor-Lach po wygranym pojedynku 128 do 126pkt. w strzelaniu na odległości 50m z zawodnikiem Cypru Ioannis Mouyiannis.
Trenerem ekipy żywieckiej był Marek Piela.