Najnowszy ranking inwestycji w samorządach, opublikowany przez pismo „Wspólnota”, ujawnia niepokojące tendencje w zakresie wydatków inwestycyjnych w województwie śląskim. Mimo ogólnopolskiego wzrostu inwestycji w latach 2021-2023, niektóre miasta w regionie wciąż pozostają w tyle. Wśród najbardziej nieefektywnie wydających środki jednostek samorządowych znalazły się m.in. Skoczów, Będzin, Żywiec, Zawiercie oraz Wodzisław Śląski.
8. miejsce - ŻYWIEC
Na ósmej pozycji w antyrankingu znalazł się Żywiec, który wydał zaledwie 680,23 zł na jednego mieszkańca. W porównaniu do roku ubiegłego, miasto zanotowało znikomą poprawę, przesuwając się z 243. na 236. miejsce w Polsce w zestawieniu miast powiatowych.
Wyniki rankingu
Najnowsza analiza dotycząca inwestycji w samorządach w Polsce pokazała, że całe województwo śląskie zajęło 15. miejsce w kraju, z wydatkami na poziomie 179,35 zł na mieszkańca. To spadek w stosunku do roku ubiegłego, gdzie region zajmował 12. pozycję. Warto zauważyć, że mimo ogólnego wzrostu inwestycji w wielu miejscach w Polsce, wiele samorządów w woj. śląskim nie podążyło tym trendem.
Antyliderzy inwestycji w województwie śląskim
Zestawienie ujawnia miasta, które na inwestycje wydają najmniej. Żywiec nie jest jedynym antyliderem - w czołówce znajdują się również Skoczów, Będzin, Zawiercie i Wodzisław Śląski. Z danych wynika, że większość z wymienionych samorządów nie tylko wydaje mało, ale i pogarsza swoją pozycję w porównaniu do poprzednich lat.
Dlaczego to ważne?
Niedostateczne inwestycje mogą prowadzić do zastoju w rozwoju regionalnym, problemów z infrastrukturą oraz mniejszej atrakcyjności dla inwestorów. Wybory inwestycyjne gmin i powiatów mają bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców, a ich brak może przekładać się na obniżenie poziomu usług publicznych, co w dłuższej perspektywie wpływa na mieszkańców i ich zadowolenie z życia w danym regionie.
Co dalej?
Konieczne jest wprowadzenie strategii, które pozwolą na poprawę sytuacji inwestycyjnej w woj. śląskim. Oprócz wzmocnienia wydatków na infrastrukturę, samorządy powinny współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami oraz mieszkańcami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i wymagania.