Styl skandynawski, czyli minimalizm i prostota

Styl skandynawski, czyli minimalizm i prostota

O stylu skandynawskim we wnętrzu mówi się, że jest przytulnym minimalizmem. Charakteryzuje go prostota, którą najlepiej widać w dodatkach takich jak np. zasłony. Poznaj najważniejsze cechy tego stylu i zakochaj się we wnętrzach w klimacie Skandynawii.

Styl skandynawski we wnętrzu

Moda na styl skandynawski narodziła się kilka lat temu i z roku na rok nabiera na sile. Coraz chętniej inspirujemy się tym, jak Skandynawowie urządzają swoje wnętrza, bo ich prostota i minimalizm są zupełnie inne niż w każdym innym zakątku świata. Tu króluje przytulność bez nadmiaru dodatków we wnętrzu. Bo trzeba wiedzieć, że fundamentalne znaczenie w stylu skandynawskim ma nie wygląd, a… funkcjonalność!

Co charakteryzuje styl skandynawski?

  • Wyłącznie naturalne materiały w wykończeniu wnętrz.
  • Dużo drewna połączone z bielą i jasnymi, czystymi kolorami.
  • Minimalistyczne, a przy okazji funkcjonalne rozwiązania.
  • Dużo tkanin i materiałów, które ocieplają proste wnętrza.
  • Brak zagraconej niepotrzebnymi rzeczami przestrzeni.
  • Minimum kolorów i brak krzykliwych akcentów.

Tekstylia w stylu skandynawskim

Wnętrza skandynawskiego domu są proste, minimalistyczne i bardzo schludne, ale nie są przy tym zbyt chłodne. W salonie czy sypialni urządzonych w tym stylu chce się przebywać, bo czuć tę przytulność i ciepło, którego potrzebujemy w swoich domach. Jak to możliwe? Sekretem są materiały zastosowane we wnętrzach – miękkie, naturalne, designerskie i funkcjonalne. Naturalny len, bawełna czy wełna połączone w umiejętny sposób dają efekt, który zachwyci każdego. Trzeba tylko pamiętać, że w stylu skandynawskim królują kolory natury, stonowane, a jednocześnie efektowne.

Zasłony do skandynawskiego domu

Jeśli materiały, to nie tylko poduszki, narzuty czy koce. To również dekoracje okienne, a więc odpowiednio dobrane zasłony. Możemy tu sięgnąć po zasłony gotowe lub uszyć coś według indywidualnego projektu – każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na zasłony gotowe, musimy wybierać coś ze wzorów i kolorów dostępnych w sklepach, a także dopasować któryś ze standardowych rozmiarów. Szyjąc zasłony na przelotkach na wymiar, te ograniczenia nas nie interesują, ale cena jest wyższa.

Jakie zasłony wybrać?

Zasłony we wnętrzu w stylu skandynawskim to ważny element, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na ich zakup. O czym pamiętać, gdy wybieramy gotowe zasłony gotowe? Po raz kolejny wspomnieć należy o naturalności materiałów. Zasłony lniane to coś, co w skandynawskim wnętrzu sprawdzi się doskonale. Materiał musi być gruby, miękkie i matowy. Odpowiednie będą zasłony na przelotkach w kolorach ziemi np. bieli, beżach, szarości czy delikatnym brązie. A czemu akurat zasłony na przelotkach, a nie inny z typów? To proste: zasłony na przelotkach układają się lepiej i perfekcyjnie wpisując w prostotę i minimalizm wnętrza wyciągniętego wprost ze skandynawskiego domu.

W całym tym aranżowaniu wnętrza w stylu skandynawskim nie wolno zapomnieć o tym, że najważniejsza jest spójność – wszystko (zasłony, firany, narzuty, koce, poduszki i inne dekoracje) musi pasować do siebie. Tylko wtedy osiągniemy sukces.


Drukuj   E-mail