Magazyn

Wchodzenie w dorosłe życie oznacza między innymi rozpoczęcie pracy. Wiąże się to między innymi w regularnym rozliczaniem podatków. Obecnie składanie deklaracji podatkowych nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. PIT dla młodych można obecnie składać za pomocą internetu. Na szczególne ulgi mogą liczyć osoby, które jeszcze nie skończyły 26. roku życia. Jakie warunki należy spełnić, aby rozliczyć zerowy PT?

  1. Warunki zerowego PIT-a
  2. E-PIT - na czym polega
  3. Usługa e-PIT - co warto o niej wiedzieć

Warunki zerowego PIT-a

Już Benjamin Franklin, osiemnastowieczny uczony i polityk amerykański, powiedział, że: "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki". Do naszych czasów nic się w tej kwestii nie zmieniło. W Polsce w 2019 roku nastąpiły natomiast pewne modyfikacje sposobu, w jaki będą się rozliczać osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. PIT dla młodych to rządowa propozycja korzystna miedzy innymi dla ludzi zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o pracę nakładczą. Jak to w praktyce działa? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie każde wynagrodzenie zostaje objęte ulgą. Kwota wolna od podatku zależy bowiem od wysokości wynagrodzenia brutto. 

Młode osoby do 26. roku życia mogą zostać zwolnione z podatku, gdy ich roczne dochody brutto w trakcie roku podatkowego nie przekroczyło kwoty 85 528 zł. Niezależnie od tego, czy obejmuje Cię ulga podatkowa czy nie, musisz złożyć odpowiedni formularz w konkretnym terminie. Uchylanie się od składania deklaracji podatkowych może spowodować poważne konsekwencje, na przykład w postaci kar finansowych lub nawet pozbawiania wolności. 

E-PIT - na czym polega

Obecnie wszystkie formularze powszechnie zwane Pitami można rozliczać drogą internetową. Tak też w przypadku deklaracji osób młodych, objętych ulgą podatkową. E pity to bardzo duże ułatwienie całego procesu rozliczeniowego. Przede wszystkim nie musisz znać wszystkich zasad prawa podatkowego, żeby bezbłędnie wypełnić wniosek. Warto także zaznaczyć, że można łączyć przychody z różnych źródeł. Nie ogranicza to prawa do skorzystania z ulgi, pod warunkiem, że kwota jaką zarobiliśmy nie przekracza łącznej sumy 85 528 zł. Oznacza to między innymi, że młodzi ludzie mogą bez obawy prowadzić własną działalność gospodarczą oraz podpisać umowę z innymi podmiotami.

Usługa e-PIT - co warto o niej wiedzieć

Rozliczanie podatków może wydawać się bardzo trudne i skomplikowane. I faktycznie kiedyś cały proces do łatwych nie należał. Na szczęście składanie formularzy zostało znacznie uproszczone. Usługa e-PIT to informatyczne systemy Krajowej Administracji Skarbowej. Uruchomiono ją 15 lutego 2019 roku. Oprócz elektronicznej formy wniosków nadal funkcjonować będzie stary model rozliczania, czyli wnioski papierowe. Z tej możliwości najczęściej korzystają osoby starsze. Młodzi ludzie, którzy muszą rozliczyć PIT zerowy, raczej decydują się na internetowe rozliczenie podatków. 

Dlaczego warto skorzystać z tej usługi? Program podlicza za Ciebie wszystkie ulgi. Taki system pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów, które później trzeba sprostować. W przypadku deklaracji korzystającej z ulgi dla osób do 26. roku życia jest to najlepszy sposób na załatwienie wszystkich formalności. PITY-y można bowiem złożyć szybko. Pamietajmy oczywiście o przestrzeganiu terminów. Pozwoli nam to uniknąć wszelkich nieprzyjemności, takich jak potencjalne kary finansowe. Jak widać, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Rozliczenie podatku zerowego przez osoby do 26. roku życia jest bardzo proste właśnie dzięki tej usłudze.