Magazyn

Nadchodząca wiosna to doskonały moment by pomyśleć o tym, co możemy samodzielnie wyhodować w przydomowym ogrodzie bądź na balkonie. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozsadniki do roślin a także inspekty, które wspierają nas w domowej uprawie. O tym czym są inspekty i rozsadniki, do czego służą, z czego są zrobione oraz gdzie można je ustawić, by nasze sadzonki doskonale się przyjęły, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury!

Inspekty i rozsadniki – co to takiego?

Inspekt to skrzynia ogrodowa, która nie posiada dna, za to posiada przeszklone pokrycie, które umożliwia wietrzenie środka. Jest to najprościej rzecz ujmując alternatywa dla szklarni, dzięki czemu możemy hodować rośliny i warzywa w odpowiednich dla nich warunkach. Możemy wyróżnić inspekt ciepły bądź zimny. Zimny wykorzystywany jest do rozsady lub uprawy nowalijek już w marcu, z kolei ciepły spełni swoją funkcję także w lutym. Polega to na tym, że wykłada się w inspekcie obornik bądź suchy nawóz kurzy, który pod wpływem rozkładu wydziela ciepło. Rozsadnik to z kolei miejsce służące do rozsad warzyw, w szczególności tych, które w wymagają wczesnego wysiewu lub innych roślin, które posiadają krótki okres wegetacji.

Mały tunel ogrodowy, czyli rozsadnik, fot. Ogrodosfera.pl

Rodzaje inspektów i rozsadników

Na rynku dostępne są kompaktowe inspekty oraz różne mini-szklarnie ogrodowe. Gdy zdecydujemy się na mniejszy rozsadnik a nasze plony przyniosą efekty lepsze od spodziewanych. Jeśli jednak rozsadnik okaże się za mały zazwyczaj można dokupienie przedłużenie. Dobrym rozwiązaniem – głównie ze względu na komfort sadzącego – są inspekty i rozsadniki na podwyższeniu. W ten sposób odciążamy kręgosłup i sprawiamy, że w wygodnych warunkach możemy pielęgnować nasze plony.

Coraz popularniejsze są profesjonalne rozsadniki do roślin, o konstrukcji zbudowanej z połączenia aluminium oraz cynku. Popularne są też rozsadniki z poliwęglanu oraz mini-szklarnie ogrodowe – poliwęglanowe lub pokryte folią – doskonale sprawdzające się w okresach przejściowych (jak wiosna czy jesień), a także w czasie trudnych warunków pogodowych występujących latem (jak grad czy bardzo ostre słońce). Główną zaletą tego rozwiązania jest brak przepuszczalności szkodliwego promieniowania przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz szklarni, poliwęglan jest też bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Bogatą ofertę mają obecnie zwłaszcza sklepy internetowe, poszczególne modele możemy sprawdzić np. tutaj https://ogrodosfera.pl/inspekty-rozsadniki.

Ciekawym rozwiązaniem jest również rozsadnik przenośny, który pozwala nam na uprawę roślin i warzyw w warunkach domowych. Taka szklarnia zapewnia odpowiednią wentylację oraz pozwala na kontrolowanie poziomu wilgotności.

Mini szklarnia na podwyższeniu, fot. Ogrodosfera.pl

Gdzie postawić inspekt lub rozsadnik?

Sprzęt możemy postawić zarówno w ogrodzie jak i w domu. Gdy zdecydujemy się na ogród, warto by wybrane przez nas miejsce było odpowiednio nasłonecznione a także osłonięte od wiatru. Kolejnym etapem rozsadów jest właściwe przygotowanie podłoża, czyli przekopanie ziemi i wymieszanie jej z kompostem o właściwościach odżywczych. Sadzonki należy umieścić w doniczkach z torfem bądź w mini-szklarniach. Z kolei, gdy chcemy rozsady dokonać w domu, polecane są rozsadniki plastikowe.

Rozsadnik, czyli mały tunel foliowy w kwitnącym ogrodzie, fot. Ogrodosfera.pl

O czym należy pamiętać stosując rozsadnik?

Prowadząc przydomową szklarnię należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy stosujesz rozsadnik w domu, czy w ogrodzie, konieczne jest pikowanie roślin. Polega ono na rozsadzaniu młodych roślin, które zostały wysiane w zbyt dużej ilości i „walczą” o swoje miejsce. Wtedy konieczne jest zapewnienie im dodatkowego miejsca i przeniesienie ich do osobnych pojemników – rozsadników.