Magazyn

Bóle mięśni i stawów to bardzo często występujące dolegliwości w każdym wieku. U młodych osób często pojawiają się po wysiłku fizycznym lub na skutek przeciążeń, kontuzji i urazów natomiast u starszych związane są zwykle z chorobami zwyrodnieniowymi. Jednym leków zwalczających te dolegliwości jest Dolgit.

O czym mogą świadczyć bóle mięśni i stawów?

Bóle mięśni i stawów to efekt wysiłku lub objaw poważnych chorób. Ich przyczyny mogą znacznie się różnić w zależności od wieku pacjenta oraz rodzaju urazu, lub schorzenia. U osób starszych najczęściej spowodowane są one m.in. chorobą zwyrodnieniową stawów albo osteoporozą.

Bóle mięśni i stawów mogą również dotykać młode osoby. U nich większość bólów mięśniowych spowodowana jest wysiłkiem fizycznym, przeciążeniem, oraz kontuzjami i urazami mechanicznymi. Wówczas na pierwszym etapie leczenia podaje się środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy diklofenak.

Kiedy zastosować Dolgit?

Dolgit jest to krem zawierający Ibuprofen charakteryzujący się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jego stosowanie wskazane jest przy miejscowym leczeniu bólów mięśni oraz zmian zapalnych występujących w tkankach okołostawowych. Można go stosować zarówno u osób dorosłych, jak i młodzieży od 14. roku życia.

Wskazaniem do stosowania maści Dolgit jest:

  • leczenie sztywności barku,
  • leczenie bólów okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych,
  • miejscowe leczenie bólów mięśni,
  • leczenie zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa,
  • leczenie zmian zapalnych tkanek okołostawowych.

W jaki sposób działa Dolgit?

Substancją czynną leku Dolgit jest Ibuprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie na skutek hamowania syntezy prostaglandyn w tkance zmienionej zapalnie.

Jak należy stosować Dolgit?

Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego, na skórę. Zwykle należy go wcierać od 3 do 4 razy na dobę, nakładając na skórę od 4 do 10 cm wyciśniętego kremu. Nie powinien być on jednak stosowany częściej niż co 4 godziny i nie należy go przykrywać opatrunkiem okluzyjnym.

Kiedy nie powinno się stosować leku Dolgit?

Leku tego nie powinni w żadnym wypadku stosować pacjenci którzy:

  • mają uczulenie na ibuprofen, na inne składniki leku Dolgit, na kwas acetylosalicylowy lub na jakiekolwiek niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • zaobserwowali u siebie kiedykolwiek: pokrzywkę, alergiczne zapalenie błon śluzowych nosa lub astmę związaną z zastosowaniem kwasu acetylosalicylowego, lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych.