Magazyn

Codziennie na rynku wydawniczym pojawiają się tysiące nowych tytułów, niektóre bardziej, inne mniej przykuwają uwagę czytelników. Są takie książki, obok których nie można przejść obojętnie. Stworzyliśmy krótką listę najwybitniejszych publikacji, które warto znać.

Codziennie na rynku wydawniczym pojawiają się tysiące nowych tytułów, niektóre bardziej, inne mniej przykuwają uwagę czytelników. Literatura to dziedzina niezwykle bogata, powstało i wciąż powstaje tak wiele książek, że w niektórych kręgach mówi się o nadprodukcji literatury. Niemniej jednak są takie książki, obok których nie można przejść obojętnie. Tak zwane arcydzieła literatury, klasyka przez duże K, baza, którą powinien znać każdy bez wyjątku.

Stworzyliśmy krótką, bo liczy zaledwie pięć pozycji, listę najwybitniejszych książek, obok których nie można przejść obojętnie. Pomogą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i lepiej zrozumieć otaczający Cię świat. Zapraszamy:

“Samotność w sieci”, Janusz Leon Wiśniewski

"Samotność w sieci" to powieść tak współczesna, że bardziej się nie da, a jednocześnie tak klasyczna, dzięki opowiedzianej na jej kartach historii miłosnej. Przypadkowe spotkanie w wirtualnej rzeczywistości staje się początkiem pięknej przygody. Ona i on – oboje dźwigają bagaż nieprzyjemnych doświadczeń i złych decyzji. Ich znajomość, wymiana maili, niekończące się rozmowy są jak przebudzenie z najgłębszego snu. Powoli odkrywają siebie nawzajem, im dalej, tym bardziej czują, jak zbliżone są ich uczucia. Wirtualna przestrzeń, daje im jednak poczucie bezpieczeństwa. Mają czas aby poznać prawdę o sobie. Jej nieudane małżeństwo, jego samotność, wspólna potrzeba bliskości. Ale miłości nie wystarczą tylko słowa…

Przeczytaj ebook "Samotność w sieci" i przekonaj się, czy wirtualne uczucie ma szansę w realnym świecie.

“Folwark Zwierzęcy”, George Orwell

George Orwell bez wątpienia należy do grona pisarzy, z których twórczością każdy powinien się zapoznać. "Folwark zwierzęcy" jest uważany za najważniejszą książkę tego autora. Utwór napisany w formie bajki jest ostrzeżeniem przed systemem totalitarnym, który korzeniami sięgając szlachetnych ideałów, wkrótce zmienia się w swoje przeciwieństwo – krwawą dyktaturę. I chociaż "Folwark" był w zamyśle alegorię rozwoju stalinizmu, czy szerzej rewolucji i systemu komunistycznego w Związku Radzieckim, pozostaje zawsze aktualnym ostrzeżeniem przed różnego rodzaju dyktaturami.

“Proces”, Franz Kafka

Surrealistyczna powieść o prokurencie bankowym, należąca do ścisłego kanonu literatury światowej. "Proces" to nie tylko odsłona bezlitosnego, biurokratycznego państwa, w którym nie ma miejsca na humanitaryzm, a człowiek żyje jak automat. Jest to również świadectwo, opowiadające jak do upadku jednostki przyczynia się system totalitarny, w którym nie wiadomo czy jest się przyjacielem, czy wrogiem. W tej niezwykłej powieści świat rzeczywisty mieszania się z nierealnym, balansuje na granicy jawy i koszmaru sennego. Co istotne, powieść można interpretować na kilka sposobów, co czyni ją uniwersalną i cały czas aktualną.

“Imię róży”, Umberto Eco

Świetna powieść kryminalna, studium ludzkiej natury oraz szkic surowej średniowiecznej obyczajowości klasztornej, która nierzadko staje się źródłem perwersyjnych nadużyć. Czytając tę książkę, przenosimy się do opactwa i razem z Wilhelmem oraz Adso szukamy rozwiązania kryminalnej zagadki. Umberto Eco jako mediewista w sposób niepowtarzalny oddaje klimat i charakter mrocznego średniowiecza, zabierając za sobą czytelnika w ten niespokojny i tajemniczy okres.

“W pustyni i w puszczy”, Henryk Sienkiewicz

Na koniec polska klasyka literatury, którą czyta się niezwykle przyjemnie. "W pustyni i w puszczy" to jedna z najpopularniejszych powieści polskiego Noblisty. Opowiada o przygodach Stasia i Nel - dzieci dwójki inżynierów pracujących nad budową Kanału Sueskiego. Pewnego dnia dzieci zostają uprowadzone i wzięte w niewolę. Po wielu perypetiach i ciężkich chwilach udaje im się uciec. Trafiają jednak nie w ramiona rodziców, a do równie niebezpiecznej... puszczy. Na Czarnym Lądzie dzieci narażone na wiele niebezpieczeństw uczą się, jak przeżyć. Dzięki odwadze Stasia, dobroci Nel i pomocy wyzwolonych niewolników oraz oswojonych zwierząt, udaje im się odbyć niezwykłą podróż i ujść cało z najgorszych opresji.