Kultura

W najbliższy wtorek, 10 maja o godzini 16:30 w Kinie Janosik odbędzie się specjalny seans filmu „SONATA” w reżyserii Barosza Blaschke w ramach Klubu Seniora. Dodatkowo dzięki specjalnej aplikacji Audiomovie film będą mogli odebrać widzowie niewidzący i niedowidzący, a specjalne napisy umożliwią obejrzenie go przez widzów głuchych.

„SONATA”

Prawdziwa historia wyjątkowego muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Film pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, drogę do osiągnięcia niemożliwego.
Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest uderzanie w klawiaturę starego fortepianu stojącego w jego domu. Po kilkunastu latach wychodzi na jaw, że przyczyną izolacji Grzegorza nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje.

Nagroda Publiczności na festiwalu w Gdyni w 2021 r. dla Michała Sikorskiego za profesjonalny debiut aktorski.
W obsadzie oprócz znakomitego Michała znaleźli się: Małgorzata Foremniak, Jerzy Stuhr, Łukasz Simlat i Lech Dyblik.

Zwiastun: https://youtu.be/quV29h5clqQ
Bilety dla Seniorów 10 zł!

Dystrybucja: TVP

Kilka prasowych recenzji:

Ten film wali w człowieka z potężną siłą. Z wielu powodów. Po pierwsze reżyser dokonał niemożliwego, znajdując do tej roli Michała Sikorskiego, który stał się Grzegorzem.”

Magdalena Drozdek, Wirtualna Polska

„To, co ten aktor zrobił, zasługuje na wszystkie nagrody. Jasne, ktoś powie, że wcielanie się w postać osoby z niepełnosprawnością zawsze wywołuje sentymentalizm i łatwo o wzruszenia, ale zobaczcie, co Sikorski wyczynia, a wszystko stanie się jasne. (…) To film dostarczający ogromną ilość emocji i filmowych wrażeń. (…) Reżyser Bartosz Blaschke unika jednak klisz, tanich emocji i ani na moment nie uderza w fałszywe nuty. W Sonacie nie oglądamy litowania się nad głównym bohaterem; mimo że jest osobą z niepełnosprawnością, traktowany jest na równych zasadach zarówno jako człowiek, jak i bohater filmu skierowanego do szerszej publiki."

Michał Kujawiński, Na Ekranie

„Trudny realizacyjnie temat opowieści o niepełnosprawnym bohaterze debiutujący w pełnym metrażu Bartosz Blaschke umiejętnie rozegrał, obdarzając swój film szczyptą nieoczywistego poczucia humoru – dostrzeżemy go nie tylko w imponująco przekonującej kreacji Sikorskiego, lecz także w dynamice ekranowych kontaktów między rodzicami niepełnosprawnego pianisty.”

                                                                                                          Tomasz Bielenia, Interia