"Mieszczanie Żywieccy" w Kinie Janosik

"Mieszczanie Żywieccy" w Kinie Janosik

W Kinie Janosik odbędzie się specjalny pokaz filmowy z serii dokumentalnej pt. "Mieszczanie Żywieccy", zrealizowanej w roku 2021 na terenie Żywca i Żywiecczyzny przez Grzegorza Jankowskiego.

Spotkanie odbędzie się w kinie 2 kwietnia w sobotę o godz. 17:00.

W spotkaniu wezmą udział bohaterowie czterech krótkich metraży, twórcy filmu oraz Asysta Żywiecka.

***"Wisia, Małgorzata i Kaja”
Małgorzata Kubielas i jej wnuczka Kaja Danaiłow, podejmują się wydania dzienników z okresu II wojny światowej, pisanych przez 15-letnią wówczas Jadwigę Mojżeszek, w domu nazwaną Wisią, która była siostrą mamy Małgorzaty. Kaja mieszka w tym samym domu, w którym Jadwiga pisała pamiętnik, czyta jego fragmenty, które zostają zestawione z materiałami archiwalnymi.

***„Beata i Marta”
Beata Słowik, uczy tradycyjnych tańców mieszczan żywieckich zwanych putoszami. Jej córka, Marta Słowik Bałaś, postanowiła wyprowadzić się na wieś i zostać góralką, uczy tańców górali beskidzkich. Opowieść o matce i córce zakochanych w tańcu i górach oraz różnicach między tradycją mieszczańską i góralską Żywiecczyzny.

***„Beata i Ada”
Beata i Ada Bysko, matka i córka, to żywczanki zakochane w tradycyjnych strojach mieszczan żywieckich zwanych putoszami. Beata przez całe swoje dorosłe życie zgłębia tajniki ich ubioru. Przygotowała ekspozycję w Muzeum w Żywcu, jednak obecnie pracuje jako sprzątaczka. Udało jej się zrekonstruować unikatowy czepiec noszony przez mężatki.

***„Jędrzej i Dorota”
Dorota Firlej, historyk sztuki i kustosz w Muzeum w Żywcu, przybliża życie i twórczość Andrzeja Komonieckiego, charyzmatycznego wójta i kronikarza Żywca, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Rozmawia z grafologiem, który na podstawie archiwalnych rękopisów opowiada o charakterze autora. Wybiera statystę, który najlepiej wcieli się w rolę Komonieckiego, a następnie tłumaczy mu, co to znaczy być putoszem, czyli mieszczaninem żywieckim.

Cała seria składa się z dwunastu reportaży poświęconych ludziom mieszkającym w ostatnim w alfabecie mieście na świecie – Żywcu. To opowieść o tradycji, ciągłości pokoleniowej i o pracy, która w Żywcu uważana jest za coś, co tworzy człowieka. W poszczególnych odcinkach cyklu poznamy żywieckie rodziny mieszczańskie i góralskie, które międzypokoleniowo kultywują tradycję, nawet, jeśli rozumieją ją trochę inaczej od siebie.
Reżyserem i scenarzystą cyklu jest Grzegorz Jankowski

Zdjęcie: Asysta Żywiecka