Nowa posadzka, ołtarz posoborowy i ambonka, a także poddanie konserwacji cennego zespołu witraży z połowy XX wieku i nowa polichromia, która zastąpiła dekorację malarską z lat 80. ub. wieku – to efekt trwających w Milówce od dłuższego czasu prac konserwatorskich we wnętrzu parafialnej świątyni. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki ofiarności parafian oraz staraniom proboszcza ks. dr. Stanisława Lubaszki.
Jak wyjaśnia ks. Szymon Tracz, nowa polichromia, utrzymana w klasycystycznym stylu, doskonale „podkreśla architektoniczne podziały wnętrza, inspirowane późnym klasycyzmem, w duchu którego na początku XIX wieku wzniesiono kościół”.
„W nawie głównej na sklepieniu przedstawiono sceny z życia Marii, patronki świątyni – Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Zesłanie Ducha Świętego, a także Ukrzyżowanie w prezbiterium. W nawach bocznych pojawili się polscy święci, w tym bł. ks. Michał Rapacz, ostatnio beatyfikowany, który jako wikary w sąsiedniej Rajczy wielokrotnie spowiadał i brał udział w uroczystościach w Milówce, oraz błogosławiona rodzina Ulmów, będąca przykładem dla współczesnych rodzin” – objaśnia diecezjalny konserwator zabytków i obiektów sakralnych.
Nie zabrakło także świętych związanych z naszą diecezją – św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Kantego, św. Józefa Bilczewskiego oraz pochodzącego z niedalekiej Łękawicy bł. Michała Tomaszka, męczennika z Peru.
Wyjątkowym blaskiem zajaśniał klasycystyczny ołtarz główny z pierwszej połowy XIX wieku, w którym króluje Wniebowzięta NMP, patronka kościoła. Konserwacji poddano także dwa boczne ołtarze, a następne czekają na swoją kolej. Wszystkie ołtarze zostały przeniesione z dawnego drewnianego kościoła, który stał w tym miejscu w latach 1630–1834.