Kultura
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jeleśni udali się na wycieczkę szkolną do Krakowa i Tyńca w ramach programu rządowego "Poznaj Polskę".
Jej przedmiotem było zwiedzanie i warsztaty na terenie opactwa w Tyńcu. Drugim punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki. Uzupełnieniem wycieczki był rejs po Wiśle, skąd uczniowie mieli możliwość zobaczenia Krakowa z perspektywy historycznej - łączenia poszczególnych dzielnic Krakowa, które utworzyły jedno miasto.
Uczniowie zobaczyli wszystkie najważniejsze miejsca w Krakowie rozsiane wzdłuż rzeki w centrum miasta. 
Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała wszystkim wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy. Była ona dużym przeżyciem dla wszystkich.
Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją z historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji z historii.
22.06.2022r. klasy I-III ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jeleśni w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” odwiedziły : Zagrodę Żubrów i zwiedziły zamek w Pszczynie. Wycieczka była przygotowana doskonale pod względem merytorycznym. Dzieci uzyskały fachową wiedzę na temat życia zwierząt w zagrodzie . W zamku pszczyńskim uczniowie zapoznali się z historią rodu Promnitzów.
Zdjęcie: UG Jeleśnia