Kultura

Zespół Regionalny Grojcownianie z Wieprza działa już od ćwierć wieku! Radni Gminy Radziechowy-Wieprz uhonorowali artystów z okazji pięknego jubileuszu.

Grojcowianie to regionalny zespół wykonujący muzykę górali żywieckich z Beskidu Żywieckiego. Zespół powstał w 1995 roku w Wieprzu. Obecnie działają dwie grupy "Mali Grojcowianie" oraz "Grojcowianie". Obie grupy biorą czynny udział w licznych festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. Grojcowianie z Wieprza nie zajmują się tylko odtwórstwem regionalnej muzyki, tworzą również nowe utwory w miejscowej gwarze. Stroje dla zespołu projektuje (według dawnych wzorów) Jadwiga Jurasz.
29 grudnia tego roku podczas XXIX Sesji Rady Gminy, kończącej rok 2020 ZR Grojcowianie został uhonorowany przez Radę Gminy Radziechowy-Wieprz listami gratulacyjnymi z okazji 25 lecia działalności."Serdecznie wszystkim Państwu dziękujemy za docenienie naszej pracy artystycznej w imieniu całej grupy! Dziękujemy za wsparcie wszystkim Radnym i Wójtom z którymi mieliśmy przyjemność współpracować przez 25 lat oraz całej społeczności lokalnej!" - poinformowali przedstawiciele zespołu.
Wraz z ZR Grojcowianie uhnorowany został również ZPiT"Jodelki" z Radziechów z okazji 20 lecia działalności oraz OSP Radziechowy z okazji 115 lecia istnienia. 

Zdjęcie: