Żywiec: czy autobusy elektryczne pojawią się na ulicach?

Żywiec: czy autobusy elektryczne pojawią się na ulicach?

Czy flota autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Żywcu wzbogaci się o autobus elektryczny? 16 kwietnia na żywieckim rynku odbył się pokaz polskiego autobusu elektrycznego Pilea, który spotkał się z entuzjastyczną reakcją zarówno władz miasta, jak i mieszkańców, którzy mieli okazję zobaczyć z bliska nowoczesny pojazd. 

Aktualnie 35 autobusów żywieckiej komunikacji miejskiej wykonuje 251 kursów dziennie w dni robocze, 137 w soboty i 107 w niedziele i święta, obsługując także miejscowości w sześciu ościennych gminach tj. Czernichów, Lipowa, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz, Świnna, Gilowice, a łączna długość linii wynosi 256,3 km.

Warto podkreślić, że obecnie ponad 90 % autobusów komunikacji miejskiej to autobusy niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach. Ostatnie zakupy pojazdów to autobusy z nowoczesnym monitoringiem, klimatyzowane, spełniające najwyższe normy emisji spalin EURO 6.

Dziś miałem okazję zobaczyć na żywo autobus elektryczny polskiej produkcji. Bardzo chciałbym aby taki autobus, a w przyszłości autobusy trafiły do naszego miasta. Będziemy z uwagą śledzić wszystkie programy grantowe dotyczące elektromobilności, o której swego czasu tak wiele mówiło się w naszym kraju. Mam nadzieję, że samorządy na te ekologiczne działania otrzymają wsparcie krajowe i unijne - podsumował pokaz autobusu burmistrz miasta Żywiec Antoni Szlagor.

Kiedy elektryczne autobusy pojawią się na ulicach Żywca? Testy takich pojazdów były już prowadzone w naszym mieście. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w naszym regionie? O sprawie będziemy informowali na bieżąco.